Sekretares britanike s’i del e keqja me shqiptarët, bën tjetër deklaratë të fortë

E publikuar: 23/11/2022 19:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Suella Braverman

Sekretarja e brendshme, Suella Braverman ka fajësuar plotësisht emigrantët e paligjshëm për krizën ekonomike që ka shkaktuar shumë debate muajt e fundit në Britaninë e Madhe.

Braverman përjashtoi nga përgjegjësia çdo zyrtar të mundshëm që merret me çështjet e emigrantëve duke thënë se fajtorët e vetëm janë ata që kalojnë kanalin e La Manshit me gomone, në mënyrë të paligjshme.

“Unë ju them se kush është fajtori, është shumë e qartë se kush është, janë njerëzit që po shkelin rregullat tona, vijnë këtu në mënyrë të paligjshme, duke shfrytëzuar njerëzit e cenueshëm dhe duke u përpjekur të zvogëlojnë bujarinë e popullit britanik, këta janë fajtorët”, tha ajo.

Më tej, gjatë debatit me një nga deputetët konservatorë, Braverman pranoi dështimin me çështjen e kufijve por argumentoi se ajo dhe kryeministri Sunak po punojnë për një zgjidhje sa më të shpejtë.

Kjo nuk është hera e parë që Sekretarja e Brendshme Britanike ua lë fajin emigrantëve për problematikat e Brendshme të Britanisë, madje pak kohë më parë ajo veçoi shqiptarët të cilët si cilësoi si pushtues dhe kriminelë.

Braverman tha se legjislacioni i ri për të luftuar kalimet në kanalin e La Manshit dhe abuzimin e supozuar të ligjeve moderne të skllavërisë tani nuk ka gjasa të dalë në parlament përpara Krishtlindjeve.

/Gazeta Express