Rukiqi: Vendimi i Qeverisë i dëmshëm për ekonominë, rastet i rritën politikanët më fushatën zgjedhore

05.04.2021 16:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rukiqi: Vendimi i Qeverisë i dëmshëm për ekonominë, rastet i rritën politikanët më fushatën zgjedhore

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka thënë se janë kundër vendimit të Qeverisë së Kosovës, për pezullimin e punës për një periudhë 12 ditore për gastronominë, raporton Ekonomia Online.

Ai pas takimit që kanë mbajtur me Shoqatën e Gastronomëve, ka thënë se mbyllja e gastronomisë dhe tregjeve me pakicë dhe shumicë do të shkaktojë dëme të mëdha.

“Kemi shprehur mospajtimin tonë si Odë Ekonomike për mbylljen e Gastronomisë dhe e tregtisë me pakicë apo qendrave tregtare pasi dëmet do të jenë shumë të mëdha në sektorin e ekonomisë”.

“Politika nuk ka të drejtë të legjitimojë masa pasi që numrin më të madh të rasteve e kanë krijuar vetë politikanët me fushatat zgjedhore”, tha Rukiqi.

Rukiqi ka thënë se nëse pas 12 ditëve s’ka vendim të qartë për financimin e bizneseve atëherë ky vendim s’do të respektohet.

“Në të njëjtën kohë se në rast se brenda këtyre ditëve nuk ka vendim të qartë në përkrahje financiare të bizneseve dhe nëse nuk ka një strategji dalëse se çka pas 12 ditësh në raport me menaxhimin e pandemisë dhe me punën e sektorëve që dëmtohen më së shumti atëherë sigurisht që bizneset do të organizohen dhe do të kundërshtojnë çdo vendim tjetër kufizues”, tha ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Vetura godet një çikliste në Prishtinë

Vetura godet një çikliste në Prishtinë