Rukiqi bën thirrje që institucionet të formohen sa më shpejtë: Prioritet të jetë rikuperimi nga pandemia

14.03.2021 08:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rukiqi bën thirrje që institucionet të formohen sa më shpejtë: Prioritet të jetë rikuperimi nga pandemia

Qeveria e re duhet ta ketë prioritet rikuperimin e pasojave që ka shkaktuar pandemia, mirëpo kjo nuk mund të bëhet pa një plan konkret të daljes nga situata e krijuar prej pandemisë, tha në një intervistë për Ekonomia Online, kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi.

Rukiqi thotë se dalja nga pandemia lidhet drejtpërdrejtë me vakisinimin e popullatës, që siç thotë ai, kjo do t’i hapte rrugë lehtësirave për bizneset, mirëpo ai thekson nevojën që investimet kapitale duhet të vazhdojnë e cila do të mundësonte qarkullimin e shpejtë të parave dhe ruajtjen e vendeve të punës.

“Ne e kemi bërë të qartë që çdo Qeveri duhet ta ketë prioritet për këtë vit rikuperimin e pasojave që i ka shkaktuar pandemia në ekonomi, por kjo nuk mund të bëhet pa e pasur një plan të qartë të daljes nga pandemia se tash vendet po flasin për një dinamik dhe një kalendar të daljes nga pandemia që është i lidhur drejtpërdrejtë nga vaksinimi i popullsisë dhe paralel me këtë të ndërmerren edhe veprime që shkojnë prej lehtësirave që mund të jenë për bizneset nga falja e gjobave, pastaj lehtësirat e ndryshme tatimore dhe deri tek ndihmat direkte financiara, por paralel me këtë duhet të vazhdojnë edhe investimet kapitale sepse ekonomia ka nevojë për para që futet shpejtë në qarkullim dhe e cila mund të ndihmojë në ruajtjen e vendeve të punës”.

Rukiqi ka folur edhe pakot të cilat ishin ndarë për bizneset, mirëpo ai thotë se pakot nga bizneset janë konsideruar të pamjaftueshme.

Mes tjerash ka potencuar që qeveria duhet të merr veprime konkrete për të ju dal në ndihmë bizneseve deri kur të kthehen në normalitet.

“Deri tash po konsiderohen të pamjaftueshme ky është koment i bizneseve, dhe realisht edhe pse ligji për rimëkëmbje ekonomike i ka paraparë 200 milionë euro ndihmë direkte për bizneset kjo nuk u realizua në praktikë dhe nuk u fut as si pjesë e buxhetit për më shumë edhe kur u proklamua si rimëkëmbje shumica e atyre mjeteve shkuan për skema sociale por jo si ndihma direkte për bizneset dhe kjo duhet me ndryshu, ne nuk presim vazhdimisht që të kemi kësi lloj infuzione nga Qeveria, pra në një moment biznesi kthehet në normalitet por së paku deri sa të arrihet në normalitet ose ai kthimi në pikën zero duhet edhe një veprim i Qeverisë”.

Ndërsa ai ka thënë se sa më shpejtë duhet të krijohen institucionet vend, sic ka thënë ai institucionet stabile janë shtylla më e rëndësishme e zhvillimit ekonomik.

“Gjithmonë institucionet stabile janë një shtyllë e rëndësishme e zhvillimit ekonomik dhe një lloj garancie për stabilitet i cili pastaj kthehet apo më mirë më thënë është një lloj aguri i mirë për qëndrimet në raport me investimet dhe krijimin e vendeve të punës dhe bëjnë thirrje që të ketë sa ma shpejtë institucione dhe shpresojmë që kësaj here do të jenë institucione stabile që e kanë një fuqi të mjaftueshme për ndërmarrjen e reformave që janë të nevojshme në një mandat të plotë”, tha ai

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Vetura godet një çikliste në Prishtinë

Vetura godet një çikliste në Prishtinë