Rizvanolli: Situata me furnizim me rrymë pritet të përkeqësohet, s’tregon nëse do të ketë reduktime

E publikuar: 11/01/2023 11:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli tha se pritet të përkeqësohet situata me furnizim me energji elektrike. Paraprakisht, në mbledhjen e Ekzekutivit u miratua vendimi për zgjatjen e masave emergjente në furnizimin me energji.

Sipas saj, javët në vijim janë kritike, por shtoi se kjo nuk do të thotë që do të kemi reduktime.

Ajo theksoi se çmimet e energjisë elektrike në tregjet evropiane pritet të rriten dhe se konsumi pritet të rritet gjithashtu.

“Vendosëm masat emergjente për furnizim me energji, duke qenë se situata me furnizim me energji pritet që të përkeqësohet gjatë javëve në vijim, duke marrë parasysh uljen e temperaturave në të gjithë Evropën. Po hyjnë në javë dhe muaj kritikë të dimrit. Kjo nuk do të thotë që do të kemi reduktime. Nuk jam duke e thënë këtë”.

“Kështu që po hyjmë në një fazë ku duhet të kemi edhe më shumë kujdes për kursim të energjisë, gjë që do të ndikojë në uljen e importit, në uljen e kostos së sistemit, si dhe në ruajtjen e buxhetit të shtetit”.