Rezolutë për hetim ndërkombëtar të vrasjes së Nemtsovit

13.03.2015 11:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rezolutë për hetim ndërkombëtar të vrasjes së Nemtsovit

Anëtarët e Parlamentit Evropian kanë kërkuar hetime të pavarura ndërkombëtare për vrasjen e politikanit opozitar rus, Boris Nemtsov.

Në rezolutën me tone të ashpra kritike, të miratuar të enjten vonë, ligjvënësit evropianë kanë vlerësuar se vrasja e Nemtsovit ishte “vrasja më indikative politike në historinë aktuale të Rusisë” dhe kanë tërhequr vërejtjen se propaganda e Kremlinit po e shndërron Rusinë në “shtet të represionit, shprehjes së urrejtjes dhe frikës”.

Dmitry Peskov, zëdhënës i presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, e ka hedhur poshtë këtë rezolutë, duke sugjeruar se hetimi rus është i mjaftueshëm, raportoi AP.

“Këtu është Rusi dhe ne do të vazhdojmë hetimin, që po udhëhiqet nga organet dhe shërbimet speciale dhe ato për zbatimin e ligjit, që janë të parapara me legjislacionin rus”, tha Peskov.

Kjo rezolutë u miratua, derisa anëtari i Këshillit për të drejtat e njeriut i Kremlinit, Andrei Babushkin, është marrë në pyetje nga hetuesit rusë, pasi e kishte vizituar personin, Zaur Dadayev, dhe dy të tjerë, të akuzuar për vrasjen e Boris Nemtsovit, në burgun Lefortovo në Moskë.

Babushkin, pas vizitës së tij më 11 mars, tha se kishte shenja se Dadayev ishte torturuar për ta pranuar fajësinë dhe se ai i kishte parë “disa plagë” në trupin e Dadayevit.

Babushkin, po ashtu, tha se oficerët e Komitetit Hetus të Rusisë i kanë thënë se ai ndoshta më nuk do të mund t’i vizitoj të dyshuarit në këtë rast, pasi ai është dëshmitar.

Yeva Merkachyova, reportere e gazetës ruse, Moskovsky Komsomolets (MK), e cila i ka vizituar të dyshuarit, së bashku me Babushkinin, po ashtu është marrë në pyetje si dëshmitare.

Gazeta dhe Merkachyova e kanë nënshkruar një përkushtim për të mos zbuluar informacione për këtë rast, por gazetares nuk i është thënë se asaj nuk do t’i ndalohet vizita e të dyshuarve.

Më 11 mars, gazeta MK e ka publikuar një raport të bazuar në vizitën e gazetares Merkachyova, në të cilin citohet Dadayev, që ka thënë se ai e kishte pranuar fajësinë, pasi i ishte thënë se një person, që ishte arrestuar së bashku me të, do të lirohej nëse ai e pranon fajësinë.

Dadayev kishte sugjeruar se ishte frikësuar se nëse nuk e pranon fajësinë, atëherë ai person do të mund të vritej.

Në raport është cituar edhe një person tjetër i dyshuar që ka thënë se ishte “torturuar”.

Dadayev, ish-polic në rajonin e trazuar në Çeçeni, është njëri nga pesë të akuzuarit e arrestuar, për vrasjen e Boris Nemtsovit, kritik i zëshëm i presidentit të Rusisë, Vladimir Putin.

Vrasja është bërë më 27 shkurt, afër selisë së presidencës së Rusisë.

Në një dëgjim në një gjykatë në Moskë më 8 mars, një gjyqtare tha se Dadayev e kishte pranuar fajësinë për vrasjen e Nemtsovit para hetuesve, por ai nuk e kishte pranuar fajësinë në gjykatë.

Komiteti Hetues i Rusisë më 11 mars ka njoftuar se Babushkin dhe Merkachyova e kanë shkelur ligjin duke zbuluar detaje për takimet e tyre me të dyshuarit dhe mund të ballafaqohen me ndjekje ligjore.

Boris Nemtsov, 55 vjeçar, është qëlluar me katër plumba në shpinë, derisa shetiste me dashnoren e tij nga Ukraina, përgjatë një ure, afër Sheshit të Kuq në Moskë, pak para mesnatës.

I ndjeri Nemtsov është politikani më i njohur në Rusi, që është vrarë prej viteve të 90-ta. Ai i ka udhëhequr protestat, ka publikuar raporte me të cilët janë paraqitur dyshime për korrupsion në mesin e aleatëve të presidentit Putin, dhe zëshëm e ka kundërshtuar mbështetjen e Moskës për separatistët në Ukrainë.

Në këtë konflikt ndërmjet separatistëve pro-rusë dhe forcave qeveritare të Ukrainës, prej muajit prill të vitit të kaluar, janë vrarë më se 6 mijë njerëz.

Vrasja e Nemtsovit paraqet rrezik për rusët, që e sfidojnë qeverinë dhe ajo ka shkaktuar thirrje nga perëndimi për hetime gjithëpërfshirëse. Kolegët e Nemtsovit të ndjerë kanë shqetësime se një gjë e tillë nuk do të ndodhë pasi ato mund të çojnë deri afër Kremlinit.

Zhanna Nemtsova, vajza më e madhe e Boris Nemtsovit, më 12 mars i tha BBC-së se Putini është për tu fajësuar “politikisht” për vrasjen e babait të saj.

Duke folur nga Italia, Nemtsova, 30 vjeçare, tha se babai i saj ishte “kritik i Putinit, ai luftoi me Putinin, e me askend tjetër”.

“Pas vdekjes së tij, opozitës i është prerë koka dhe çdokush është i frikësuar”, tha Zhanna Nemtsova./rel/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?

Çka duhet të bëni nëse ju del gjumi para alarmit?

Çka duhet të bëni nëse ju del gjumi para alarmit?

Humbjet e mëdha në radhët e forcave ajrore, Putin “heq qafe” gjeneralin

Humbjet e mëdha në radhët e forcave ajrore, Putin “heq qafe” gjeneralin

Boris Johnson: Do të ishte një katastrofë nëse Putini do të fitonte luftën

Boris Johnson: Do të ishte një katastrofë nëse Putini do të fitonte luftën

Zelensky viziton Odesën, vijën e parë të frontit me Rusinë

Zelensky viziton Odesën, vijën e parë të frontit me Rusinë

Qëllohet 7 herë ndaj një personi, ngjarje e rëndë në Elbasan

Qëllohet 7 herë ndaj një personi, ngjarje e rëndë në Elbasan