Revolucioni i 1911-s i hapi rrugë ndryshimeve të thella

09.10.2021 14:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Revolucioni i 1911-s i hapi rrugë ndryshimeve të thella

Presidenti kinez Xi Jinping tha të shtunën në një konferencë me rastin e 110 vjetorit të Revolucionit të vitit 1911, se kjo ngjarje hapi rrugën për ndryshimet e thella shoqërore që kanë ndodhur në Kinën moderne.

Njëqind e dhjetë vjet më parë, revolucionarët kinezë të përfaqësuar nga Sun Jat Seni mahnitën botën kur filluan Revolucionin e vitit 1911. “Ata rrëzuan dinastinë Qing, i dhanë fund monarkisë absolute që kishte sunduar Kinën për mijëra vjet, dhe shtruan rrugën për ndryshimet e thella shoqërore që kanë ndodhur në Kinën moderne,” vuri në dukje Xi.
“Me fuqinë e tij të jashtëzakonshme dhe ndikimin e thellë, Revolucioni i vitit 1911 solli transformimin shoqëror në Kinë dhe çoi në kërkimin e rrugës drejt përtëritjes kombëtare,” shtoi ai duke bërë thirrje për të nxjerrë mësime nga e kaluara në procesin e arritjes së ribashkimit të plotë të Kinës dhe për të çuar përpara kauzën e madhe të rilindjes kombëtare.

Presidenti theksoi se pjesa kontinentale u përmbahet politikave bazë të ribashkimit paqësor dhe parimit “Një vend, dy sisteme”, mbështet politikën e “Një Kine” dhe Konsensusin e vitit 1992 dhe punon për zhvillimin paqësor të marrëdhënieve ndërmjet dy brigjeve të ngushticës së Tajvanit.

Pas viteve të punës së palodhur, rilindja e kombit kinez është bërë një domosdoshmëri historike, me institucione e themele më të forta dhe një mendim më aktiv”, tha Xi.

Ndërkohë, ai vuri në dukje se agresioni dhe hegjemonia nuk janë në gjenet e popullit kinez. “Kina do të mbetet një mbrojtëse e paqes botërore, kontribuese në zhvillimin global dhe ruajtëse e rendit ndërkombëtar, dhe ne do të bëjmë çmos për të dhënë kontribute edhe më të mëdha për njerëzimin,” theksoi presidenti kinez.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deputetja e Zelandës së Re shkon me biçikletë në spital për të lindur fëmijën

Deputetja e Zelandës së Re shkon me biçikletë në spital për të lindur fëmijën

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Pekin 2022/ Nis dëbora artificiale në Yangqing

Pekin 2022/ Nis dëbora artificiale në Yangqing

Ekuipazhi i anijes kozmike “Shenzhou-13” kryen me sukses misionin e parë jashtë stacionit hapësinor

Ekuipazhi i anijes kozmike “Shenzhou-13” kryen me sukses misionin e parë jashtë stacionit hapësinor

Urat tërheqin turistë në krahinën malore Guizhou të Kinës

Urat tërheqin turistë në krahinën malore Guizhou të Kinës

Porti kufitar Xinjiang trajton 4900 trena mallrash Kinë-Evropë

Porti kufitar Xinjiang trajton 4900 trena mallrash Kinë-Evropë

Fillon funksionimin mega hidrocentrali i Kinës në lartësi të madhe

Fillon funksionimin mega hidrocentrali i Kinës në lartësi të madhe

Revolucioni i 1911-s i hapi rrugë ndryshimeve të thella

Revolucioni i 1911-s i hapi rrugë ndryshimeve të thella

CMG-ja: Kina jep kontribut për mbrojtjen e biodiversitetit në botë

CMG-ja: Kina jep kontribut për mbrojtjen e biodiversitetit në botë

Carrie Lam: Hong-Kongu vijon  me ritme të larta zhvillimi

Carrie Lam: Hong-Kongu vijon me ritme të larta zhvillimi

Kina do të lëshojë këtë vit satelitin e parë të eksplorimit diellor

Kina do të lëshojë këtë vit satelitin e parë të eksplorimit diellor

Zhvillohet Forumi “Zhongguancun” për vitin 2021

Zhvillohet Forumi “Zhongguancun” për vitin 2021

MPJ: Kina ka dhënë 1.2 miliardë doza vaksinash ose lëndë të para për më shumë se 100 vende e organizata ndërkombëtare

MPJ: Kina ka dhënë 1.2 miliardë doza vaksinash ose lëndë të para për më shumë se 100 vende e organizata ndërkombëtare

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

8 sjelljet e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë

8 sjelljet e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë