Raporti i UNDP: Populli sheh se korrupsioni është dyfishuar gjatë Qeverisë Kurti 2

29.07.2021 12:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Raporti i UNDP: Populli sheh se korrupsioni është dyfishuar gjatë Qeverisë Kurti 2

Gjatë ditës së djeshme bëri bujë një raport i UNDP-së mbi “pulsin publik” në Kosovë.

Kjo anketë thekson që kënaqshmëria e qytetarëve me performancën e qeverisë së vendit është 59.1 për qind.

Kjo vjen pas mbështetjes së madhe qytetare që mori Albin Kurti në zgjedhjet e 14 shkurtit të këtij viti, por megjithatë është më e ulët se kënaqshmëria me Qeverinë Kurti vitin e kaluar e cila ishte 65 për qind.

Por, e dhëna më interesante është ajo me perceptimin e korrupsionit në vend.

Ky korrupsion regjistrohet me 9.3 për qind.

Në dhjetorin e vitit 2020, kur Qeverinë e kishte nën udhëheqje Avdullah Hoti i LDK-së rezultati ishte vetëm 5.1 për qind.

Kjo nënkupton se qytetarët perceptojnë se korrupsioni është rritur gati dyfish pas ardhjes së Albin Kurtit në pushtet.

Ajo që mund të ketë ndikuar në një gjë të tillë është raportimi mbi familjarët e shumtë të zyrtarëve të lartë që janë punësuar në organet shtetërore pas marrjes së pushtetit të Kurtit.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti thotë se gjendja e mediave në Kosovë nuk është më e mira, por as më e keqja

Kurti thotë se gjendja e mediave në Kosovë nuk është më e mira, por as më e keqja

Bizneset kanë nevojë për përkrahjen e komunës

Bizneset kanë nevojë për përkrahjen e komunës

Alban Hyseni trashëgimtar i luftëtarit Hysen Hyseni (Zhuja), mbrojtësit të kufijve të Shqipërisë Etnike

Alban Hyseni trashëgimtar i luftëtarit Hysen Hyseni (Zhuja), mbrojtësit të kufijve të Shqipërisë Etnike

Sa i rëndësishëm është investimi i gazit natyror të cilit qeveria ia mbylli derën

Sa i rëndësishëm është investimi i gazit natyror të cilit qeveria ia mbylli derën

Targat e përkohshme mbeten ende në qarkullim

Targat e përkohshme mbeten ende në qarkullim

Nazim Gagica dhe Selami Xhemaili, lirojnë pozitat të cilat i kanë drejtuar në mandatin katër vjeçar

Nazim Gagica dhe Selami Xhemaili, lirojnë pozitat të cilat i kanë drejtuar në mandatin katër vjeçar

Miratohet marrëveshja me Kosovën për rregullat e trafikut lokal të kufirit

Miratohet marrëveshja me Kosovën për rregullat e trafikut lokal të kufirit

Dega e LDK’së në Prizren akuzon se VV’ja atje po blen vota me nga dy thasë miell

Dega e LDK’së në Prizren akuzon se VV’ja atje po blen vota me nga dy thasë miell

Mësohet arsyeja e rrahjes: Familjarët e zënë kryefamiljarin me të dashur – atë e bëjnë për spital

Mësohet arsyeja e rrahjes: Familjarët e zënë kryefamiljarin me të dashur – atë e bëjnë për spital

Kryeministri malazez midis presionit të brendshëm dhe pritjeve të Perëndimit 

Kryeministri malazez midis presionit të brendshëm dhe pritjeve të Perëndimit 

Diell verorë dhe riga shiu edhe të dielën

Diell verorë dhe riga shiu edhe të dielën

Në bisht të tiganit e fsheh drogën, tenton ta fus në burgun e Dubravës

Në bisht të tiganit e fsheh drogën, tenton ta fus në burgun e Dubravës

Kryeministri malazez midis presionit të brendshëm dhe pritjeve të Perëndimit

Kryeministri malazez midis presionit të brendshëm dhe pritjeve të Perëndimit

Drenori shpalos projektet për Drenasin

Drenori shpalos projektet për Drenasin

Masa të rrepta sigurie në prag të tubimit para Kapitolit

Masa të rrepta sigurie në prag të tubimit para Kapitolit

Para zgjedhjeve, kryetarët e komunave ndajnë mijëra leje për ndërtim

Para zgjedhjeve, kryetarët e komunave ndajnë mijëra leje për ndërtim