Qeveria e Mustafës e pafuqishme përball Listës së Jabllanoviqit

20.03.2015 19:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qeveria e Mustafës e pafuqishme përball Listës së Jabllanoviqit

Qeveria e Kosovës vazhdon të tregohet e pafuqishme ndaj ministrave serbë, që prej fillimit të shkurtit po i bojkotojnë institucionet e Kosovës, raporton KTV.

Në qeveri po e presin kthimin e shpejtë të Listës Serbe në institucione, derisa mundohen ta arsyetojnë edhe mungesën e tyre, duke thënë se ata janë të emëruar politikë e jo me kontratë, sikurse ndodh në mes të punëdhënësit e punëmarrësit.

Megjithëse serbët po thonë se për kthimin e Listës në institucione pyetet Beogradi e jo Prishtina, zëdhënësi i qeverisë këto deklarime i quan vetëm për konsum të brendshëm, derisa thotë se e presin kthimin e shpejtë të tyre.

Ndërkohë, opozita kërkon nga kryeministri ta luajë rolin e vërtetë dhe t’i shkarkojë këta ministra rebelë ose ta prishë krejt koalicionin e jo t’i lejojë ata që të shkelin edhe ligjet dhe kushtetutën e Kosovës.

Në AAK vazhdojnë të mos e konsiderojnë Isa Mustafën si kryeministër, por vetëm si pjesëmarrës në qeveri, derisa thonë se karshi provokimeve serbe, ai po i mbyll veshët sepse i mungon guximi të veprojë.

Ndërkohë, në Vetëvendosje thonë se për ta shkarkuar Jabllanoviqin, Mustafës iu desh presioni qytetar, të cilin nuk e përjashtojnë as tash.


 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deputetja e VV-së: “Elektrosever” do të jetë veç furnitor, duke respektuar ligjet e Kosovës

Deputetja e VV-së: “Elektrosever” do të jetë veç furnitor, duke respektuar ligjet e Kosovës

Punime në rrjet, KEDS-i tregon cilat zona do të mbesin pa rrymë

Punime në rrjet, KEDS-i tregon cilat zona do të mbesin pa rrymë

Caktohet seanca e parë e Apelit të Speciales ndaj Gucatit e Haradinajt

Caktohet seanca e parë e Apelit të Speciales ndaj Gucatit e Haradinajt

Musliu: Mazhoranca në luftë me vetveten, duan të votojnë për Trustin, lideri i tyre suprem i thërret për rezistencë

Musliu: Mazhoranca në luftë me vetveten, duan të votojnë për Trustin, lideri i tyre suprem i thërret për rezistencë

Arben Limani, zyrtari i moçëm i AKP’së zgjidhet drejtor menaxhues i këtij institucioni

Arben Limani, zyrtari i moçëm i AKP’së zgjidhet drejtor menaxhues i këtij institucioni

Kusari – Lila: Seanca nuk u ndërpre nga mazhoranca, nuk e mbështesim tërheqjen e Trustit

Kusari – Lila: Seanca nuk u ndërpre nga mazhoranca, nuk e mbështesim tërheqjen e Trustit

Scholz: E duam dhe na duhet Ballkani Perëndimor në BE

Scholz: E duam dhe na duhet Ballkani Perëndimor në BE

PDK: Seanca u ndërpre në mënyrë abritrare, pikërisht kur pritej diskutimi për Trustin

PDK: Seanca u ndërpre në mënyrë abritrare, pikërisht kur pritej diskutimi për Trustin

Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe drejt normalizimit të marrëdhënieve

Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe drejt normalizimit të marrëdhënieve

Të premten ZRRE-ja shqyrton licencën e “Elektroseverit”

Të premten ZRRE-ja shqyrton licencën e “Elektroseverit”

Nagavci thotë se këtë vit tekstet shkollore do të shpërndahen me kohë

Nagavci thotë se këtë vit tekstet shkollore do të shpërndahen me kohë

Kurti premton punësim të komuniteti rom, përmend ndarjen e bursave dhe granteve

Kurti premton punësim të komuniteti rom, përmend ndarjen e bursave dhe granteve

Osmani në takim me presidenten Metsola: Mbështetja nga Parlamenti Evropian garancë për rrugën evropiane të Kosovës

Osmani në takim me presidenten Metsola: Mbështetja nga Parlamenti Evropian garancë për rrugën evropiane të Kosovës

Vuçiq pas Ramës flet për pjesëmarrjen e “Ballkanit të Hapur” në Samitin e BE-së

Vuçiq pas Ramës flet për pjesëmarrjen e “Ballkanit të Hapur” në Samitin e BE-së

Muja: Ka dallime esenciale mes marrëveshjes së vitit 2013 dhe asaj të nënshkruar tash

Muja: Ka dallime esenciale mes marrëveshjes së vitit 2013 dhe asaj të nënshkruar tash

Kurti: Gjendja në terren, shumë më e keqe se marrëveshjet e vitit 2013

Kurti: Gjendja në terren, shumë më e keqe se marrëveshjet e vitit 2013