Profesioni si liri personale

26.02.2020 21:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Profesioni si liri personale

Të gjithë e kanë të domosdoshme të arrijnë një përgatitje profesionale apo të aftësohen një një fushë, për të fituar pse jo edhe njëlloj sigurie apo garance të lirisë personale. Dhe si rrjedhojë, individi edhe arrin pavarësinë financiare të veprimit dhe jetës. Kurse, përmes profesionit dhe dijes të formësojë edhe personalitetin e vet. Kështu do të zë edhe vendin e vet të merituar në tregun e punës por edhe në përgjithësi në shoqëri. Akoma më kënaqësi është kur njeriu ka ambicje të bëhet pjesë e botës akademike apo kulturore. Në mesin e të rinjve me vizion dhe dëshira për ta zhvilluar dhe realizuar akoma më shumë vetveten është edhe Adelina Bega-një artiste virtuoze e cila nivelin e saj e ka dëshmuar para pak kohësh edhe me kurorëzimin me sukses të studimeve të saj në nivelin Master në Fakultetin e Arteve në Universitetin “Hasan Prishtina”, në Prishtine. Ajo ka arritur notën apsolute te studimeve, 10, ne Bachelor por edhe në Master. Me 10 e mbrojti edhe temën e diplomës.
Për këtë arritje sigurisht është dashur përkushtim i të gjitha halllkave- i saj, i familjes por edhe i stafit akademik.
Me rastin e përfundimit të studimeve me sukses të shkëlqyeshëm, Adelina ka shprehur mirënjohje të thellë dhe ka falënderuar të gjithë ata që e ndimuan që ky punim shkencor të përfundojë me sukses.
“Së pari falënderoj profesoreshën Zake Prevlukaj për përzgjedhjen e temës , udhëzimet e frytshme për punë, ndihmë profesionale që më ofroi gjatë gjithë kohës.
Falemiderit të gjithë stafit akademik, profesorët të cilët me ligjëratat e tyre më mundësuan që un t’i pëvetësoj këto njohuri rreth artit në përgjithësi, me ç’rast pëzgjedhëm pikërisht temën “Unë dhe arti”. Falë ligjëratave të frytshme, udhëzimeve dhe vërejteve konkrete ndihmuan që punimi në fjalë të merr formën e duhur”, thotë Adelina.
Ajo u është mirënjohëse edhe komisionit për vlerësimin korrekt, por edhe familjes për përkrahje morale, materiale si dhe për kohën që i ka kushtuar asaj.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rita Ora mahnitet me muralin e saj të bërë në ndërtesën e lartë në Ferizaj

Rita Ora mahnitet me muralin e saj të bërë në ndërtesën e lartë në Ferizaj

Rita Ora ekspozon linjat në veshje sportive

Rita Ora ekspozon linjat në veshje sportive

Kurrë nuk është vonë për të nisur kompaninë tuaj

Kurrë nuk është vonë për të nisur kompaninë tuaj

Mbappe ka ndërprerë bisedimet me PSG-në, kërkon largimin në verë

Mbappe ka ndërprerë bisedimet me PSG-në, kërkon largimin në verë

Don Xhoni publikon këngën e re “Maffia”

Don Xhoni publikon këngën e re “Maffia”

Bebe Rexha do të performojë në ngjarjen e njohur “WrestleMania” gjatë fundjavës

Bebe Rexha do të performojë në ngjarjen e njohur “WrestleMania” gjatë fundjavës

Dua Lipa duket e mrekullueshme në promovimin e koleksionit të ri të atleteve “Puma”

Dua Lipa duket e mrekullueshme në promovimin e koleksionit të ri të atleteve “Puma”

Apple përmes versionit iOS 14.5 tenton të rregullojë problemin e baterive të iPhone

Apple përmes versionit iOS 14.5 tenton të rregullojë problemin e baterive të iPhone

“Chelsea ende s’ka paraqitur ofertë për Meninon”

“Chelsea ende s’ka paraqitur ofertë për Meninon”

Rita Ora publikon fotografi të Vjosa Osmanit: Urime Presidentja e re e Kosovës

Rita Ora publikon fotografi të Vjosa Osmanit: Urime Presidentja e re e Kosovës

Jasmina dhe Andi më në fund u pajtuan me një puthje

Jasmina dhe Andi më në fund u pajtuan me një puthje

Tmerr nga India/ Vajza 16-vjeçare lidhet me përdhunuesin dhe turpërohen në mes të fshatit (Video)

Tmerr nga India/ Vajza 16-vjeçare lidhet me përdhunuesin dhe turpërohen në mes të fshatit (Video)

Enrique: Më pëlqeu si luajti Kosova ishte shumë agresive, ju respektojmë shumë

Enrique: Më pëlqeu si luajti Kosova ishte shumë agresive, ju respektojmë shumë

Mesfushori spanjoll: Kundërshtari shumë i vështirë, por u lodhën shumë gjatë pjesës së parë

Mesfushori spanjoll: Kundërshtari shumë i vështirë, por u lodhën shumë gjatë pjesës së parë

Challandes: Nëse mendoni se ne kemi fuqi për ta mposhtur Spanjën, atëherë ju duhet të jetoni në një planet tjetër

Challandes: Nëse mendoni se ne kemi fuqi për ta mposhtur Spanjën, atëherë ju duhet të jetoni në një planet tjetër

Spanja “njeh” dhe mund Kosovën/ Pas dy ndeshjeve Dardanët ndodhen në vend të fundit me 0 pikë në grupin e ferrit

Spanja “njeh” dhe mund Kosovën/ Pas dy ndeshjeve Dardanët ndodhen në vend të fundit me 0 pikë në grupin e ferrit