Porti kufitar Xinjiang trajton 4900 trena mallrash Kinë-Evropë

12.10.2021 11:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Porti kufitar Xinjiang trajton 4900 trena mallrash Kinë-Evropë

Porti Horgos në Rajonin Autonom Xinjiang Ujgur të Kinës veriperëndimore ka transportuar 4900 trena mallrash Kinë-Evropë këtë vit deri të dielën, sipas autoriteteve lokale hekurudhore, shkruan “Xinhua”.

Departamenti hekurudhor i Horgos njoftoi se nga janari deri në shtator porti transportonte 4748 trena mallrash Kinë-Evropë, me 34.3 për qind nga viti në vit.

Vëllimi i përgjithshëm i transportit hekurudhor në Horgos, porti më i afërt i Kinës në Azinë Qendrore dhe Evropë me transport tokësor, arriti në 6.8 milionë tonë, duke u rritur 48.5 për qind nga viti në vit. Kjo përfshinte një vëllim eksporti të mallrave prej më shumë se 3.9 milionë tonë, duke u rritur 32.7 për qind nga viti në vit.

Aktualisht janë 44 linja trenash mallrash që kalojnë përmes portit, që lidhin 45 qytete në 18 vende.

Alataw Pass, një tjetër port i madh hekurudhor në Xinjiang, trajtoi 4510 trena mallrash Kinë-Evropë midis 1 janarit dhe 6 tetorit të këtij viti, thanë autoritetet lokale hekurudhore.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Pekin 2022/ Nis dëbora artificiale në Yangqing

Pekin 2022/ Nis dëbora artificiale në Yangqing

Ekuipazhi i anijes kozmike “Shenzhou-13” kryen me sukses misionin e parë jashtë stacionit hapësinor

Ekuipazhi i anijes kozmike “Shenzhou-13” kryen me sukses misionin e parë jashtë stacionit hapësinor

Urat tërheqin turistë në krahinën malore Guizhou të Kinës

Urat tërheqin turistë në krahinën malore Guizhou të Kinës

Porti kufitar Xinjiang trajton 4900 trena mallrash Kinë-Evropë

Porti kufitar Xinjiang trajton 4900 trena mallrash Kinë-Evropë

Fillon funksionimin mega hidrocentrali i Kinës në lartësi të madhe

Fillon funksionimin mega hidrocentrali i Kinës në lartësi të madhe

Revolucioni i 1911-s i hapi rrugë ndryshimeve të thella

Revolucioni i 1911-s i hapi rrugë ndryshimeve të thella

CMG-ja: Kina jep kontribut për mbrojtjen e biodiversitetit në botë

CMG-ja: Kina jep kontribut për mbrojtjen e biodiversitetit në botë

Carrie Lam: Hong-Kongu vijon  me ritme të larta zhvillimi

Carrie Lam: Hong-Kongu vijon me ritme të larta zhvillimi

Kina do të lëshojë këtë vit satelitin e parë të eksplorimit diellor

Kina do të lëshojë këtë vit satelitin e parë të eksplorimit diellor

Zhvillohet Forumi “Zhongguancun” për vitin 2021

Zhvillohet Forumi “Zhongguancun” për vitin 2021

MPJ: Kina ka dhënë 1.2 miliardë doza vaksinash ose lëndë të para për më shumë se 100 vende e organizata ndërkombëtare

MPJ: Kina ka dhënë 1.2 miliardë doza vaksinash ose lëndë të para për më shumë se 100 vende e organizata ndërkombëtare

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

8 sjelljet e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë

8 sjelljet e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë

VIDEO/ Çifti bie nga ballkoni i katit të dytë ndërsa po ziheshin

VIDEO/ Çifti bie nga ballkoni i katit të dytë ndërsa po ziheshin