“Po na provokojnë”, Moska paralajmëron Perëndimin pasi lejuan Ukrainën të përdorte armët: Nivel i ri tensioni, po e bëjnë qëllimisht

E publikuar: 31/05/2024 20:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Rusia ka akuzuar NATO-n dhe SHBA-në për “provokim të një niveli të ri tensioni” pasi SHBA dhe Gjermania u bënë aleatët e fundit që lejuan ushtrinë e Ukrainës të përdorë armë të furnizuara nga Perëndimi për të goditur objektivat brenda Rusisë.

Një zëdhënës i Berlinit tha se Gjermania ishte e bindur se Ukraina kishte të drejtë të mbrohej ndaj sulmeve ruse, veçanërisht nga sulmet ndërkufitare në qytetin e saj të dytë më të madh Kharkiv.

Zyrtarët amerikanë thanë se armët e furnizuara nga Amerika mund të përdoren për t’iu kundërvënë zjarrit rus pranë rajonit të Kharkiv, ose aty ku forcat ruse “po i godisnin ose po përgatiteshin t’i godisnin”.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky tha se vendimi do të ndihmojë në mbrojtjen e civilëve që jetojnë në fshatrat afër kufirit rus.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se vendet e NATO-s, veçanërisht SHBA dhe disa vende evropiane, kishin “hyrë në një raund të ri të përshkallëzimit të tensionit dhe ata po e bëjnë këtë qëllimisht”, në komentet e cituara nga agjencia e lajmeve Tass.

Ata në çdo mënyrë të mundshme po provokojnë Ukrainën që të vazhdojë këtë luftë të pakuptimtë.

Forcat ruse kanë arritur përfitime në rajonin e Kharkiv javët e fundit pas një ofensive të befasishme në zonë, afër kufirit me Rusinë.

Mbretëria e Bashkuar dhe Franca kanë sinjalizuar se ishin të hapura për lehtësimin e kufizimeve ndaj objekteve ushtarake të Ukrainës në territorin rus, përpara se presidenti amerikan Joe Biden të thoshte të enjten mbrëma se armët e furnizuara nga Amerika mund të përdoren.

Megjithatë, një zyrtar amerikan i tha BBC-së: “Politika jonë në lidhje me ndalimin e përdorimit të Sistemit Raketor Taktik të Ushtrisë [ATACMS] ose sulmeve me rreze të gjatë brenda Rusisë nuk ka ndryshuar”.

Zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Hebestreit tha të premten se Berlini ishte “bashkë i bindur” se Ukraina kishte të drejtë të mbrohej nga sulmi rus.

“Për ta bërë këtë, ajo gjithashtu mund të përdorë armët e furnizuara për këtë qëllim në përputhje me detyrimet e saj ligjore ndërkombëtare, duke përfshirë ato të furnizuara nga ne,” tha ai./TCH