Phillips për dialogun Kosovë-Serbi: Ky proces është qesharak

E publikuar: 16/08/2022 20:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Eksperti amerikan, David Phillips ka folur në lidhje me dialogun mes Kosovës dhe Serbisë.

Ai është shprehur se ky është një proces qesharak dhe se qëllimet e tij nuk janë përcaktuar që në fillim.

Tutje, ai tha se qëllimi i qartë i dialohut duhet të jetë njohja reciproke dhe sovraniteti për Kosovën dhe Serbinë.

“Ky proces është qesharak. Që në fillim nuk janë përcaktuar se cilat janë qëllimet e dialogut,transmeton KlanKosova. Qëllim i qartë duhet të jetë njohja reciproke dhe sovraniteti për Kosovën dhe Serbinë. Nëse Serbia nuk është e përgatitur ta pranojë këtë, është humbje kohe të gërmojmë skajet e marrëveshjeve të vogla”, tha Phillips për Zërin e Amerikës.