Përplasje Serbi­ BE/Kukan: Mos shko në paradën e Moskës. Nikoliç: S’të kërkova mendim

21.03.2015 15:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përplasje Serbi­ BE/Kukan: Mos shko në paradën e Moskës. Nikoliç: S’të kërkova mendim

Eurodeputeti Eduard Kukan, kreu i një delegacionit të Parlamentit Europian i cili vizitoi Serbinë këtë javë këshilloi presidentin serb, Tomislav Nikoliç, se nuk duhej të ishte në paradën e 70 vjetorit të fitores kundër fashizmit në Moskë.
Në një prononcim për gazetën Blic, Kukan u shpreh se Nikoliç duhej të bënte homazhe tek momunenti i Ushtarëve të Luftës së Dytë Botërore, por të mos përfillte paradën. Por, menjëherë ka ardhur përgjigjja e prerë e presidentit serb: “Nuk është mirë që të japësh këshilla për dikë , kur s’ti kërkon”.

Përmes një deklarate të shpërndarë nga kabineti i presidentit serb, thuhet se as presidenti Nikoliç dhe asnjë nga politikanët serbë nuk i kanë dhënë këshilla presidentit sllovak se ku duhet dhe ku nuk duhet të shkojë apo çfarë duhet të bëjë.

“Opinioni i pjesës më të madhe të qytetarëve të këtij shteti është se duhet të nxisim marrëdhëniet më të mira me çdo kënd, përfshi dhe Federatën Ruse. Presidenti përfaqëson këtë opinion pa mëdyshje dhe askush nuk do ndikojë ta ndryshojë atë, përfshi dhe Kukan” thuhet në deklaratën e Nikoliç.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zelensky i drejtohet bjellorusëve: Mos lejoni të përfshiheni në luftë

Zelensky i drejtohet bjellorusëve: Mos lejoni të përfshiheni në luftë

Rusia shpall “non grata” tetë diplomatë grekë/ Kremlini ‘acarohet’ me Greqinë që po ndihmon me armë Ukrainën

Rusia shpall “non grata” tetë diplomatë grekë/ Kremlini ‘acarohet’ me Greqinë që po ndihmon me armë Ukrainën

Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?