Përplasje NATO – Rusi, përmendet edhe Kosova

21.03.2015 16:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përplasje NATO – Rusi, përmendet edhe Kosova

Zyrtarët e lartë të NATO­-s dhe të Rusisë janë përplasur ashpër lidhur me atë se kush është për t’u fajësuar për përkeqësimin dramatik të raporteve ndërmjet Perëndimit dhe Rusisë. Këto akuza të ndërsjella u bënë gjatë Forumit të Brukselit, më 20 mars, që është sponsoruar nga Fondi Gjerman Marshall.

Sekretari i përgjithshëm i NATO­-s, Jens Stoltenberg, tha se është një dallim i madh ndërmjet NATO­-s dhe Rusisë, pasi NATO­-ja “është aleancë mbrojtëse”.
“Ne nuk jemi në situatën e Luftës së Ftohtë, pasi ajo ishte luftë globale ndërmjet dy blloqeve ushtarake. Ishte një luftë ideologjike dhe ne tash nuk jemi atje. Por, po ashtu, ne nuk jemi në ambient bashkëpunues, që ne jemi përpjekur ta krijojmë pas Luftës së Ftohtë”, tha Jens Stoltenberg, raporton Radio Evropa e Lirë.

Kryesuesi i Komitetit për çështje ndërkombëtare në Këshillin e Federatës Ruse, Konstantin Kosachev, kategorikisht mohoi se Rusia po i shfrytëzon trupat e rregullta në Ukrainë.

Ai, gjithashtu, akuzoi aleancën e NATO­-s, që udhëhiqet nga Shtetet e Bashkuara, se këto ditë po flet shumë për nevojën për respektimin e së drejtës ndërkombëtare, kufijtë dhe sovranitetin e vendeve, por në të kaluarën e ka bombarduar një vend sovran, ish­Jugosllavinë në vitin 1999.

“Më 24 mars të vitit 1999, për të parën herë në historinë moderne të Evropës, NATO-­ja e filloi bombardimin e një vendi evropian – në atë kohë një vend integral i Jugosllavisë. I filloi bombardimet, sepse zoti Millosheviq refuzoi të lejojë vendosjen e forcave të NATO­-s në një pjesë të Jugosllavisë. Nëse ju dëshironi të quani diçka okupim të një pjese të një shteti të pavarur evropian, unë do ta përmend rastin e Kosovës”, theksoi Kosachev.

Por, Sekretari i përgjithshëm i NATO­-s, Jens Stoltenberg, tha se “Rusia e ka aneksuar një pjesë të një vendi tjetër”.

“Trupat ruse e kanë kaluar kufirin e fqinjëve të vet. Rusia e ka aneksuar një pjesë të një vendi tjetër dhe kjo është hera e parë që diçka e tillë ka ndodhur në Evropë, me aneksimin e Krimesë, pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore. Rusët i kanë trupat në Moldavi, në Gjeorgji, dhe ata po e destabilizojnë pjesën lindore të Ukrainës”, shtoi Jens Stoltenberg.

Lidhur me situatën në Ukrainë, Kosachev tha se Rusia synon “finalizimin e procesit të Minskut”.

“Ne jemi në procesin e Minskut. Ne jemi shumë të interesuar që ky proces të finalizohet dhe ne jemi shumë të pakënaqur kur shohim lidhshmërinë e krijuar nga Bashkimi Evropian, ndërmjet implementimit të marrëveshjeve të Minskut dhe sanksioneve kundërRusisë, pasi kam frikë se ekziston së paku një vend në Evropë, mendoj në Ukrainën, e cila është në konflikt me Rusinë, që me gjasë, nuk është e interesuar që marrëveshjet e Minskut të implementohen. Për një arsye të thjeshtë, pasi sa më shpejtë që të implementohen, Rusia lirohet nga sanksionet”.

“Jam i frikësuar se së paku forca të caktuara në Ukrainë, do të fillojnë të krijojnë probleme për marrëveshjet e Minskut dhe për procesin e Minskut, vetëm për shkak se ato dëshirojnë ta mbajnë Rusinë nën sanksione”, u shpreh Konstantin Kosachev.

Në diskutim mori pjesë edhe Victoria Nuland, ndihmës-sekretare amerikane e shtetit për çështje evropiane dhe të Euro-Azisë.

“Ajo që ne kemi shpresuar është se Rusia, po ashtu, do të dëshironte të jetonte në një botë ku ju nuk mund t’i ndryshoni kufijtë me forcë; që Rusia do të dëshironte të jetonte në një komunitet ku të drejtat individuale të çdo njeriu respektohen, pavarësisht se kë e duan ata ose çfarë ngjyre ata kanë, ose çfarë besimi ata kanë; atje ku mediat do të jenë të lira; ku ne do të ishim në gjendje të bëjmë marrëveshje me njëri – tjetrin për hapje të tregtisë së lirë me tarifa të ulëta”.

“Kjo është ajo që i lidh Shtetet e Bashkuara me vendet e Bashkimit Evropian dhe NATO­-n. Kjo është ajo që ishte bazë e gjithë punës që ne e bëmë në vitet e 90­ta dhe vitet në vazhdim për tu përpjekur për të punuar me Rusinë, qoftë nëpërmjet Këshillit NATO­-Rusi, qoftë nëpërmjet bashkëpunimit ekonomik dhe partneritetit strategjik Rusi­-BE”.

“Por, në kontekst të Rusisë, që nuk është e interesuar në këto rregulla në këtë kurs, ne qartas jemi të kufizuar se sa shumë mund të bëjmë së bashku. Ne ende do të përpiqemi të bëjmë aq sa mundemi, por ne do ta mbrojmë dhe do të jemi partner me ata që dëshirojnë të bashkohen në këtë përbërje themelore njerëzore”, tha Victoria Nuland. / REL /

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kosova në pritje të liberalizimit të vizave, Osmani: Nisem drejt Brukselit me shpresë, por pa pritje të mëdha

Kosova në pritje të liberalizimit të vizave, Osmani: Nisem drejt Brukselit me shpresë, por pa pritje të mëdha

Kuvendi nesër me dy seanca, pikë e rendit të ditës edhe Trusti

Kuvendi nesër me dy seanca, pikë e rendit të ditës edhe Trusti

Aksidentohen dy automjete të FSK-së në Gjilan, tre të lënduar

Aksidentohen dy automjete të FSK-së në Gjilan, tre të lënduar

Ish-zëvendëspresidenti amerikan Pence do ta vizitojë Shqipërinë të enjten

Ish-zëvendëspresidenti amerikan Pence do ta vizitojë Shqipërinë të enjten

“Më kanë sjellë deri kur i ka ra bishti çekiçit” – Rrahja për një lojë futbolli në Vushtrri (VIDEO)

“Më kanë sjellë deri kur i ka ra bishti çekiçit” – Rrahja për një lojë futbolli në Vushtrri (VIDEO)

Bislimi: Me udhërrefyesin kemi kthyer situatën në normalitet, por pa thënë që marrëveshja për energjinë është e mirë

Bislimi: Me udhërrefyesin kemi kthyer situatën në normalitet, por pa thënë që marrëveshja për energjinë është e mirë

Haradinaj i krahasoi Kurtin e Konjufcën me Rrahman Morinën, reagon Avdyli: Fyerja më e madhe e një politikani që nga paslufta

Haradinaj i krahasoi Kurtin e Konjufcën me Rrahman Morinën, reagon Avdyli: Fyerja më e madhe e një politikani që nga paslufta

Kurti u drejtohet serbëve në serbisht, kërkon propozimet dhe sugjerimet e tyre

Kurti u drejtohet serbëve në serbisht, kërkon propozimet dhe sugjerimet e tyre

Haradinaj: Hashim Thaçi ua ka rritë pagat njerëzve, i vetmi kryeministër që s’ka rritë një cent në pagë është Albin Kurti

Haradinaj: Hashim Thaçi ua ka rritë pagat njerëzve, i vetmi kryeministër që s’ka rritë një cent në pagë është Albin Kurti

KEDS ka një thirrje për qytetarët pas erërave të forta

KEDS ka një thirrje për qytetarët pas erërave të forta

Haradinaj tregon sa para i kishte tërhequr nga Trusti

Haradinaj tregon sa para i kishte tërhequr nga Trusti

Ahmeti tregon çka u fol në tavolinë me Edi Ramën, a tha se do ta rrëzojë Kurtin në shtator?

Ahmeti tregon çka u fol në tavolinë me Edi Ramën, a tha se do ta rrëzojë Kurtin në shtator?

Ashtu siç pritej, Vjosa Osmani ia aprovon Kurtit marrëveshjen me Serbinë

Ashtu siç pritej, Vjosa Osmani ia aprovon Kurtit marrëveshjen me Serbinë

Shala: Dokumenti i nënshkruar sot nuk mund të ratifikohet në Kuvend, e çuditshme si nuk u ndryshua asjgë nga marrëveshja e vitit 2013-2015

Shala: Dokumenti i nënshkruar sot nuk mund të ratifikohet në Kuvend, e çuditshme si nuk u ndryshua asjgë nga marrëveshja e vitit 2013-2015

Kurti: Po punojmë për krijimin e një politike kulturore, që do të rezultojë me demokraci dhe gjithpërfshirje

Kurti: Po punojmë për krijimin e një politike kulturore, që do të rezultojë me demokraci dhe gjithpërfshirje

Osmani për marrëveshjen për energjinë: E një rëndësie vendimtare, zbatimi hap kyç

Osmani për marrëveshjen për energjinë: E një rëndësie vendimtare, zbatimi hap kyç