Për Ditën e Mësuesit Vetëvendosje organizon pritje për veteranë të arsimit

07.03.2015 20:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Për Ditën e Mësuesit Vetëvendosje organizon pritje për veteranë të arsimit

Për t’ua uruar 7 Marsi – Ditën e Mësuesit, Vetëvendosje , Qendra në Gjilan ka organizuar pritje për veteranë të arsimit. Me këtë rast Ismajl Kurteshi, deputet dhe koordinator i Qendrës së Vetëvendosjes në Gjilan ka thënë se kjo është një ditë e shenjtë për të gjithë mësimdhënësit e sidomos për veteranët e arsimit që ngadhënjyen, jo vetëm mbi zakonet prapanike, por edhe mbi projektet e akademive që projektonin prapambeturi të përhershme për shqiptarët.

 

“Ju që edhe kur a mbyllën shkollat, shtëpitë i shndërruat në vatra të diturisë, meritoni çdo respekt. Falë punës tuaj dhe të gjeneratave para jush që tani nuk gjenden në mesin tonë, Kosova është shkëputur nga prapambeturit shekullore dhe i ka hy rrugës së zhvillimit të përgjithshëm shoqëror”, ia ka thënë Kurteshi, veteranëve të arsimit të pranishëm në këtë takim.

 

Ndërs,a sipas Kurteshit, sot arsimin në Kosovë po e përcjellin shumë dobësi që janë shumë të dëmshme për të ardhmen e këtij vendi. Për shkak të organizimit jo të mirë në arsim që është pasojë e keqqeverisjes së vendit që ka prodhuar një situatë të rëndë në përgjithësi. Sot cilësia në arsim përgjithësisht është e ulët. Për shkak të mungesës së mekanizmave mbikëqyrës së punës në shkolla e fakultete. Për shkak të mungesës së motivit të nxënësve dhe studentëve të cilët pas përfundimit të shkollimit nuk mund të gjejnë punë. Për shkak të një ambienti të korruptuar që e ka kapluar Kosovën e që nuk e ka lënë pa prekur edhe arsimin.

 

Kurteshi tha se si pasojë e këtij ambienti nuk dallohet punëtori nga i papuni. Puna ka shkuar aq larg sa që shpesh politikat e vlerësimit në institucionet private të arsimit i përcaktojnë pronarët e atyre institucioneve për përfitimet e tyre e jo të studentëve.

 

“Në Kosovë edhe pse nuk ka universitete private, ka vetëm kolegje private. Shumica nga këto kolegje e përdorin në mënyrë të kundërligjshme mbishkrimin “universitet” për t’i mashtruar studentët, shkaku i përfitimeve materiale, ndërkohë që askush nuk reagon. Në Kosovë janë të identifikuara shumë institucione të arsimit të lart që kanë lëshuar diploma të falsifikuara. Janë identifikuar edhe bartësit e diplomave të fakultetit, e deri te doktoraturat por askush nuk po jep përgjegjësi”, ka thënë tutje Kurtehhi duke rikujtuar se këto ditë u bënë publike 500 diplomat false të lëshuara nga Fakulteti i Biznesit në Pejë, për të qenë e keqja edhe më e madhe për këtë rast është të njoftuar, së paku qe dy vjet, Prokuroria në Pejë. Ndërkohë poseduesit e këtyre diplomave punojnë në institucione të ndryshme të shtetit.

 

Sipas Kurteshit, edhe në Gjilan ka të punësuar me diploma të falsifikuara, madje edhe në vende udhëheqëse. Falsifikimet arrin deri në disertacionet e doktoraturave. Kjo dukuri po përfundon me konstatimin se duhet të merren masa ndaj bartësve. por masa konkrete dhe ndëshkuese nuk po ndërmerr askush.

 

“Veteran dhe mësimdhënës të nderuar të arsimit, është e kuptueshme që koj gjendje nuk ju le të qet dhe është mirë që jeni të shqetësuar por shqetësimin duhet ta shndërrojmë në insistim madje nëse ka nevojë edhe në veprime konkrete për ta përmirësuar gjendjen në arsimimin e fëmijëve tonë . Kështu ka thënë , Ismajl Kurteshi, koordinator i LVV dhe njëherësh anëtar i komisionit parlamentar për arsim në Kuvendin e republikës së Kosovës”, ka thënë ndër tjerash Kurteshi i vetëvendosjes.

 

Ndërkaq, Ilmi Ibrahimi, kryetar i veteranëve të arsimit për komunën e Gjilanit, falënderoi këtë iniciativë të Kurteshit dhe Vetëvendosjes, duke pohuar se në vazhdimësi kjo Lëvizje ka treguar kujdes për këtë kategori të rimti, duke kërkuar më pas që çështjen e punëtorëve të arsimit në periudhën 90-99 ta shqyrtojë dhe zgjidh Qeveria e Kosovës.

 

Maksut Maksuti, veteran, ka thanë se kjo kategoria e arsimit është nëpërkëmbur dhe është nënçmuar, sepse tashmë ne jemi barrë vetëm për familjen , por edhe për shoqërinë. Ai ka fajësuar organet aktuale udhëheqëse se nuk po ndërmarrin diç në këtë drejtim dhe nuk po bëjnë më shumë për këtë kategori shumë të rëndësishme jetësore.

 

Me fjalimet dhe diskutimet e tyre kontribuuan edhe Asllan Grabovci, Nebi Morina. Hafzi Jusufi, Ragip Abazi, Hasan Matoshi, Qamil Murtezi, Sabit Demiri, Shefik Shkodra, Xhevat Nevzati, Qazim Kastrati Nebi Latifi e të tjerë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nga tani mund të transferosh para nga Zvicra në Kosovë, pa kosto

Nga tani mund të transferosh para nga Zvicra në Kosovë, pa kosto

Abrashi: Monopl City së shpejti në qytetin e Gjilanit

Abrashi: Monopl City së shpejti në qytetin e Gjilanit

“Andi Market” nuk ka të ndalur, e hap edhe një market të ri në Gjilan

“Andi Market” nuk ka të ndalur, e hap edhe një market të ri në Gjilan

Mbrojtja e  biodiversitetit, përgjegjësi për qytetërimin njerëzor

Mbrojtja e biodiversitetit, përgjegjësi për qytetërimin njerëzor

Sistemi elektronik s’funksionon, qytetari tallet duke luajtur me letra në objektin e komunës

Sistemi elektronik s’funksionon, qytetari tallet duke luajtur me letra në objektin e komunës

E rëndë: Vdes në aksident i riu nga “Arbëria” e Gjilanit, Burhan Ferati

E rëndë: Vdes në aksident i riu nga “Arbëria” e Gjilanit, Burhan Ferati

Nis ndërtimi i bibliotekës në Obiliq

Nis ndërtimi i bibliotekës në Obiliq

Në Gjilan nis normalizimi i jetës

Në Gjilan nis normalizimi i jetës

Së shpejti në qytetin e Gjilanit “KIDS ZONE“

Së shpejti në qytetin e Gjilanit “KIDS ZONE“

300 të prekur nga rriqrat në Malishevë

300 të prekur nga rriqrat në Malishevë

Pa ujë Matiçani, Taukbahçja dhe Kolovica në kryeqytet

Pa ujë Matiçani, Taukbahçja dhe Kolovica në kryeqytet

Raste të reja me COVID-19 në Ferizaj

Raste të reja me COVID-19 në Ferizaj

Keyetari i Gjilanit,  Haziri: Do të presë deri nesër për rezultatet e 67 mostrave

Keyetari i Gjilanit, Haziri: Do të presë deri nesër për rezultatet e 67 mostrave

Në Lipjan nuk ka më të infektuar me  koronavirus

Në Lipjan nuk ka më të infektuar me koronavirus

Mbyllen 11 lokale dhe iniciohet procedurë për 70 persona fizik në Malishevë, shkaku për mosrespektim të vendimeve gjatë pandemisë

Mbyllen 11 lokale dhe iniciohet procedurë për 70 persona fizik në Malishevë, shkaku për mosrespektim të vendimeve gjatë pandemisë

Shpend Ahmeti paralajmëroi masa: Parashihet pas pandemisë në Prishtinë, pagesat për qendër, shtrenjtimi i parkingjeve

Shpend Ahmeti paralajmëroi masa: Parashihet pas pandemisë në Prishtinë, pagesat për qendër, shtrenjtimi i parkingjeve