Pekin 2022/ Nis dëbora artificiale në Yangqing

17.11.2021 11:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pekin 2022/ Nis dëbora artificiale në Yangqing

Rreth 80 ditë nga nisja e Olimpiadës Dimërore 2022, organizatorët kanë nisur të krijojnë dëborën artificiale në “National Alpine Skiing Center”, që ndodhet në zonën e garës në Yanqing, vendi i zgjedhur për të pritur garat e skisë alpine.

Wu Gaosheng, një ndër drejtorët operativë të qendrës, deklaroi se puna për dëborën artificiale pritet të zgjasë deri në mes të janarit, citon “Xinhua”.

Një sërë projektesh për kursimin dhe riciklimin e ujit janë vendosur po zbatohen për të optimizuar përdorimin e ujit për prodhimin e dëborës, konsumin njerëzor dhe qëllime të tjera, bëri të ditur Komiteti Organizativ i Pekin 2022.

Rreth 90% e dëborës së përdorur në vendin për garat e skisë alpine në Lojërat Olimpike Dimërore të Pyeongchang 2018 ishte artificiale, një veçori e pranishme gjithashtu në Vankuver 2010 dhe Sochi 2014.

Me shtatë pista, Qendra Kombëtare e Skive Alpine është objekti i parë i Kinës për skijim alpin në nivel olimpik, me një rritje maksimale në lartësi prej rreth 900 metrash.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deputetja e Zelandës së Re shkon me biçikletë në spital për të lindur fëmijën

Deputetja e Zelandës së Re shkon me biçikletë në spital për të lindur fëmijën

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Pekin 2022/ Nis dëbora artificiale në Yangqing

Pekin 2022/ Nis dëbora artificiale në Yangqing

Ekuipazhi i anijes kozmike “Shenzhou-13” kryen me sukses misionin e parë jashtë stacionit hapësinor

Ekuipazhi i anijes kozmike “Shenzhou-13” kryen me sukses misionin e parë jashtë stacionit hapësinor

Urat tërheqin turistë në krahinën malore Guizhou të Kinës

Urat tërheqin turistë në krahinën malore Guizhou të Kinës

Porti kufitar Xinjiang trajton 4900 trena mallrash Kinë-Evropë

Porti kufitar Xinjiang trajton 4900 trena mallrash Kinë-Evropë

Fillon funksionimin mega hidrocentrali i Kinës në lartësi të madhe

Fillon funksionimin mega hidrocentrali i Kinës në lartësi të madhe

Revolucioni i 1911-s i hapi rrugë ndryshimeve të thella

Revolucioni i 1911-s i hapi rrugë ndryshimeve të thella

CMG-ja: Kina jep kontribut për mbrojtjen e biodiversitetit në botë

CMG-ja: Kina jep kontribut për mbrojtjen e biodiversitetit në botë

Carrie Lam: Hong-Kongu vijon  me ritme të larta zhvillimi

Carrie Lam: Hong-Kongu vijon me ritme të larta zhvillimi

Kina do të lëshojë këtë vit satelitin e parë të eksplorimit diellor

Kina do të lëshojë këtë vit satelitin e parë të eksplorimit diellor

Zhvillohet Forumi “Zhongguancun” për vitin 2021

Zhvillohet Forumi “Zhongguancun” për vitin 2021

MPJ: Kina ka dhënë 1.2 miliardë doza vaksinash ose lëndë të para për më shumë se 100 vende e organizata ndërkombëtare

MPJ: Kina ka dhënë 1.2 miliardë doza vaksinash ose lëndë të para për më shumë se 100 vende e organizata ndërkombëtare

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

8 sjelljet e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë

8 sjelljet e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë