PDK: Të miratohet ligji anti-Covid me masa e ndëshkime të rrepta

E publikuar: 06/07/2020 15:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Share:

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu, tha se situata me Covid-19, është shumë e rëndë, ndërsa ka bërë thirrje që të miratohet ligji anti-Covid.

Ai tha se PDK do të përkrahë këtë ligj.

“Situata me Covid-19 është shumë e rëndë. Vetëm ditëve të fundit 17 raste të vdekjes. Kërkojmë që asnjë rast të mos paragjykohen dhe t’i jepet mundësi hetimeve. Nuk duhet të humbim më shumë kohë për ta miratuar ligjin anti covid, i cili do të përfshinte tri fusha, masa të rrepta. Gjobë për këdo që i thyen ato masa, siç po veprojnë vendet”, tha ai.

Ai shtoi se gabimet në gabimet e qeverisë Kurti gjatë pandemisë po vazhdojnë edhe në këtë qeveri.

“Gabimet e qeverisë Kurti gjatë pandemisë po vazhdojnë edhe në këtë qeveri. Nuk janë dëgjuar thirrjet e PDK-së për shtimin e testeve. Kosova ka kapacitete të bëjë deri në 1 mijë testime brenda ditës”, tha ai.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!