Pandemia rralloi rastet e zjarreve në Maqedoninë e V.

06.05.2021 17:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pandemia rralloi rastet e zjarreve në Maqedoninë e V.

Pandemia e koranivirusit të ri, e ka ulur shumëfish numrin e shpërthimit të zjarreve nga personat e papërgjegjshëm, rrjedhimisht edhe atë të sipërfaqeve pyjore të djegura.

Nga Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim, bëjnë të ditur se gjatë vitit 2020, me shpërthimin e pandemisë së koranivirusit të ri, në Maqedoninë e Veriut janë raportuar 593 raste zjarri, me ç’rast janë kapluar nga zjarret 268 hektarë hapësira pyjore, kundrejt vitit 2019, kur ishin paraqitur 1 mijë e 749 raste të shpërthimit të zjarreve, që kishin djegur 8 mijë e 837 hektarë hapësira pyjore.

Bekim Maksuti, drejtor i Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, për Radion Evropa e Lirë thotë se pandemia ka rritur në masë të theksuar ndërgjegjësimin e qytetarëve, për rëndësinë e bashkëveprimit të njeriut me natyrën.

“Viti 2020 ka qenë një vit shumë i qetë për sa i takon ballafaqimit tonë si drejtori me zjarret, sepse kemi patur një numër shumë më të vogël të zjarreve të shpërthyera. Kjo është si rrjedhojë edhe e ngritjes së vetëdijes së qytetarëve, pasi gjatë kohës së pandemisë, njerëzit kanë lëvizur më shumë në natyrë dhe kjo ka rritur edhe përgjegjëshmërinë e qytetarëve, pasi nëse kanë parë diçka të dyshimtë që mund të paraqet kërcënim, e kanë paraqitur atë, por edhe kantë dalë si vullnetarë, kur ka qenë e nevojshme të ballafaqohen me menaxhimin e zjarreve të shpërthyera në hapësirat e gjelbëruara”, thotë Maksuti.

Aktivistët për mbrojtjen e natyrës në vazhdimësi kanë ngritur zërin se vënia e zjarrit në pyje është e qëllimshme pasi në këtë mënyrë, individë të caktuar, përfitojnë nga prerja e drunjëve dhe shitja e tyre si lëndë djegëse.

Shoqatat ekologjike që në fokus kanë mbrojtjen e ambientit jetësor, thonë se të gjitha rekomandimet e mjekëve, çojnë kah një emërues i përbashkët, se kura më e mirë është ngritja e imunitetit dhe kjo arrihet përmes lëvizjeve në shtigjet malore.

Fitim Hoxha kryetar i Shoqatës Bjeshkatare Ekologjike Shkupi, për Radion Evropa e Lirë, thotë se bjeshkatarët në një farë forme janë shndërruar në gardianë të shtigjeve malore.

“Këto ecjet më të shpeshta që ndodhën si rrjedhojë e pandemisë, ndikuan pozitivisht që pyjet dhe natyra të ruhet më tepër, të mbahet ambienti më i pastër dhe të ketë sa më pak zjarre në natyrë. Prezencave e njerëzve që e duan natyrën, nëpër male dhe bjeshkë, sigurisht se i ka larguar ata dashakeqësit e natyrës, të cilët për qëllime personale dhe mbase ekonomike ndiznin zjarre, por ndërgjegjja e pastërt e qytetarëve, ndikoi që natyra përkatësisht bjeshkët, të marrin një kahje pozitive”, thotë Hoxha.

Sfidë për të menaxhuar me shpërthimin e zjarreve, mbetet dhe mos kryerja e kontrolleve teknike të tre mini aeroplanëve të cilët shfrytëzohen nga Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim, për fikjen e zjarreve aktive.

Maqedoni e Veriut: hapësira pyjore të përfshira nga zjarri

Maqedoni e Veriut: hapësira pyjore të përfshira nga zjarri

Drejtori i Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, Bekim Maksuti për Radion Evropa e Lirë, thotë se në rrjedhë është procesi i shpalljes së tenderimit të kompanisë, e cila do të kryejë kontrollet teknike, duke theksuar se shpreson që me fillimin e sezonit të shpërthimit të zjarreve, aeroplanët që shfrytëzohen për fikjen e zjarreve të jenë funksional.

Në bazë të procedurave ligjore për fikjen e zjarrit, nëse nuk arrihen të vendosen nën kontroll zjarret aktive në hapësira të hapura nga automjetet zjarrfikëse dhe aeroplani i Ministrisë së Mbrojtjes, atëherë kërkohet ndihmë nga Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim, e cila vë në dispozicion tre aeroplanët e saj, me kapacitet prej tre mijë litrave ujë në rezervuarët e tyre, që shërbejnë për fikjen e zjarreve në viset ku nuk kanë qasje automjetet zjarrfikëse.

Në bazë të hulumtimit të Qendrës për Komunikim me Qytetarët, Maqedonia e Veriut ka 241 automjete zjarrfikëse, por sfidë mbetet efikasiteti i tyre, pasi vjetërsia mesatare e këtyre automjeteve është rreth 28 vjet.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Si ndodhi tragjedia, Policia kroate përshkruan në detaje lëvizjen fatale të autobusit

Si ndodhi tragjedia, Policia kroate përshkruan në detaje lëvizjen fatale të autobusit

Donika Gërvalla shpreh mirënjohjen ndaj autoriteteve kroate për reagimin pas aksidentit

Donika Gërvalla shpreh mirënjohjen ndaj autoriteteve kroate për reagimin pas aksidentit

Kroacia i akomodon 14 personat që shpëtuan pa lëndime nga aksidenti, u japin ushqim, ilaçe dhe ndihmë psikologjike

Kroacia i akomodon 14 personat që shpëtuan pa lëndime nga aksidenti, u japin ushqim, ilaçe dhe ndihmë psikologjike

A jemi vërtetë shoqëri aq patriarkale, sa po na atribuohet?

A jemi vërtetë shoqëri aq patriarkale, sa po na atribuohet?

Gazetarja Fana: Aksidenti me kosovarë, më i rëndi që ka ndodhur në Kroaci viteve të fundit

Gazetarja Fana: Aksidenti me kosovarë, më i rëndi që ka ndodhur në Kroaci viteve të fundit

Kryeministri Kurti udhëton drejt Kroacisë për të vizituar të lënduarit në aksidentin tragjik

Kryeministri Kurti udhëton drejt Kroacisë për të vizituar të lënduarit në aksidentin tragjik

6 raste të reja më shumë se dje, të infektuara me COVID-19.

6 raste të reja më shumë se dje, të infektuara me COVID-19.

Presidentja Osmani do të shpallë ditë zie në nderim të viktimave të aksidentit në Kroaci

Presidentja Osmani do të shpallë ditë zie në nderim të viktimave të aksidentit në Kroaci

Flet djali i axhës së shoferit që dërroi jetë në aksidentin në Kroaci

Flet djali i axhës së shoferit që dërroi jetë në aksidentin në Kroaci

Ambasadori Kasapolli: Kanë qenë diku 13 fëmijë në autobus, asnjë prej tyre s’është listën e të vdekurve

Ambasadori Kasapolli: Kanë qenë diku 13 fëmijë në autobus, asnjë prej tyre s’është listën e të vdekurve

Cufaj nuk e prishë “terezinë”, refuzon të flasë për mërgimtarët që u nisën nga Frankfurti: Provo telefonoje ambasadorin gjerman, a ta hapë telefonin ai

Cufaj nuk e prishë “terezinë”, refuzon të flasë për mërgimtarët që u nisën nga Frankfurti: Provo telefonoje ambasadorin gjerman, a ta hapë telefonin ai

Deputetja kosovare në parlamentin kroat: Kroacia është me mendje e me zemër afër familjeve dhe institucioneve të Kosovës

Deputetja kosovare në parlamentin kroat: Kroacia është me mendje e me zemër afër familjeve dhe institucioneve të Kosovës

Kryeministri i Kroacisë telefon Albin Kurtin, e siguron se po merren të gjitha masat për t’i shpëtuar të lënduarit

Kryeministri i Kroacisë telefon Albin Kurtin, e siguron se po merren të gjitha masat për t’i shpëtuar të lënduarit

Pamje nga vendi ku ndodhi aksidenti në Kroaci (Video)

Pamje nga vendi ku ndodhi aksidenti në Kroaci (Video)

Rama për aksidentin tragjik me 10 viktima: Çfarë fatkeqësie pikëlluese

Rama për aksidentin tragjik me 10 viktima: Çfarë fatkeqësie pikëlluese

Ministri kroat i Shëndetësisë: 15 persona janë lënduar rëndë, përfshirë një vajzë të mitur

Ministri kroat i Shëndetësisë: 15 persona janë lënduar rëndë, përfshirë një vajzë të mitur