Pa vendim zyrtar për selinë e Gjykatës Speciale

22.03.2015 14:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pa vendim zyrtar për selinë e Gjykatës Speciale

Ende nuk ka ndonjë vendim zyrtar nëse selia e Gjykatës Speciale për Kosovën do të jetë në Holandë.

Një gjë të tillë nuk e ka konfirmuar ende Brukseli, i cili zhvillon bisedime me shtetin e Holandës.

Në rast të një marrëveshjeje për selinë e Gjykatës, atëherë kjo marrëveshje duhet të ratifikohet fillimisht në parlamentin holandez.

Autoritetet e Bashkimit Evropianë dhe ato të Kosovës ende po vazhdojnë diskutimin me Holandën rreth selisë së Gjykatës Speciale.

Qeveria holandeze nuk e ka konfirmuar nëse procesi negociues për këtë çështje të jetë përmbyllur.

Zyra e BE-së në Prishtinë, përmes postës elektronike, i tha Radio Kosovës se themelimi i Gjykatës Speciale vazhdon të mbetet prioritet.

“Themelimi i Gjykatës Special mbetet prioritet për BE-në dhe Kosovën. Në këtë fazë nuk mund të komentojmë për veprime konkrete. Procesi planifikues në Bruksel dhe Prishtinë është duke vazhduar. BE-ja inkurajon Kosovën në formalizimin e kornizës ligjore për themelimin e kësaj gjykate, bazuar në marrëveshjen e arritur përmes shkëmbimit të letrave dhe ratifikimit nga Kuvendi i Kosovës, i bërë në prill të 2014”, thuhet në përgjigjen e zyrës së BE-së.

Nëse vendoset që selia e Gjykatës Speciale të jetë në Holandë, atëherë marrëveshja duhet të ratifikohet nga parlamenti i Holandës.

Ndërkohë, Ambasadori i Holandës në Prishtinë, Robert Bosch i tha Radio Kosovës se “Parlamenti do të diskutojë këtë çështje në kohën e duhur. Nuk mund të parashikoj rezultatin, sepse parlamenti është i pavarur, por ne shpresojmë se ata do të bien dakord”.

Ditë më parë nënkryetari i Kuvendit, Xhavit Haliti ka thënë se nuk janë autoritetet e Kosovës ato që do të bisedojnë me Holandën për selinë e Gjykatës Speciale. Një gjë të tillë do ta bëjë Brukseli.

Mediat e huaja më herët kanë shkruar se ideja që Gjykata Speciale për Krime lufte ta ketë selinë në Holandë lidhet edhe me faktin e sigurisë së dëshmitarëve, të cilët janë kyç për aktakuzat që pritet të ngriten për disa pjesëtarë të ish -UÇK-së, raporton Radio Kosova.

 

Ende nuk ka ndonjë vendim zyrtar nëse selia e Gjykatës Speciale për Kosovën do të jetë në Holandë.

Ende nuk ka ndonjë vendim zyrtar nëse selia e Gjykatës Speciale për Kosovën do të jetë në Holandë.

Ende nuk ka ndonjë vendim zyrtar nëse selia e Gjykatës Speciale për Kosovën do të jetë në Holandë.

Ende nuk ka ndonjë vendim zyrtar nëse selia e Gjykatës Speciale për Kosovën do të jetë në Holandë.

Ende nuk ka ndonjë vendim zyrtar nëse selia e Gjykatës Speciale për Kosovën do të jetë në Holandë.

 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore