Osmani dorëzoi dekoratën “Urdhri Dr. Ibrahim Rugova” për aktivisten Sevdije Ahmeti

10.12.2020 20:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Osmani dorëzoi dekoratën “Urdhri Dr. Ibrahim Rugova” për aktivisten Sevdije Ahmeti

Në Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, u.d. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dorëzoi dekoratën Urdhri Dr. Ibrahim Rugova, për aktivisten dhe humanisten Sevdije Ahmeti.

Në emër të Presidencës, dekorata iu dorëzua familjes së Sevdije Ahmeti. Sevdije Ahmeti (1944-2016) ishte ideatorja dhe shtylla e lëvizjes së grave në Kosovë. Në mesin e mbrojtësve më të hershëm të të drejtave të grave si të drejta të njeriut në Kosovë, ajo ishte udhëheqëse, aktiviste, feministe.

Me 12 shkurt 2019, RrGK dërgoi propozimin zyrës së Presidencës e cila u aprovua nga Presidenti në kuadër të shënimit të20-vjetorit të çlirimit të Kosovës, si nderim për kontribuuesen e madhe të të drejtave të njeriut, veçmas të të drejtave të gruas.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


LDK: 45 mjekë ikën nga Kosova për një muaj, 200 qytetarë kërkuan shërim jashtë vendit, ministri Latifi jashtë

LDK: 45 mjekë ikën nga Kosova për një muaj, 200 qytetarë kërkuan shërim jashtë vendit, ministri Latifi jashtë

Mehaj: Brenda vitit edhe 600 ushtarë të rinj, blerja e armatimit vazhdon të jetë prioritet

Mehaj: Brenda vitit edhe 600 ushtarë të rinj, blerja e armatimit vazhdon të jetë prioritet

Përforcohet Shqipëria, blen raketa Javelin për ushtrinë

Përforcohet Shqipëria, blen raketa Javelin për ushtrinë

Kurti pritet nga guvernatori i Massachusetts, flasin për mundësitë e investimeve në Kosovë

Kurti pritet nga guvernatori i Massachusetts, flasin për mundësitë e investimeve në Kosovë

Ambasadori Hill: Serbia duhet të vendosë për rrugën evropiane, Kosova dhe Ukraina janë situata të ndryshme

Ambasadori Hill: Serbia duhet të vendosë për rrugën evropiane, Kosova dhe Ukraina janë situata të ndryshme

E godet me shishe qelqi në kokë pasi refuzoi blerjen e armës

E godet me shishe qelqi në kokë pasi refuzoi blerjen e armës

Avokati tregon si të mirrni vizë për bashkimin familjar në Gjermani

Avokati tregon si të mirrni vizë për bashkimin familjar në Gjermani

City apo Liverpool? Sot vendoset fituesi i Premier League

City apo Liverpool? Sot vendoset fituesi i Premier League

Moti për sot dhe nesër

Moti për sot dhe nesër

Gjendet i vdekur në shtëpinë e tij në Prizren

Gjendet i vdekur në shtëpinë e tij në Prizren

Raporti i Policisë për vdekjen e të miturit nga Vushtrria

Raporti i Policisë për vdekjen e të miturit nga Vushtrria

Përplasje në Bundestagun gjerman për ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë

Përplasje në Bundestagun gjerman për ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë

213 raste aktive me COVID-19 në Kosovë

213 raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Lija e majmunëve, IKSHPK del me njoftim për qytetarët e Kosovës

Lija e majmunëve, IKSHPK del me njoftim për qytetarët e Kosovës

Rrëfimet e të burgosurve në Burgun e Dubravës, si përfunduan prapa grilave përdoruesit e narkotikëve

Rrëfimet e të burgosurve në Burgun e Dubravës, si përfunduan prapa grilave përdoruesit e narkotikëve