Opozita shqiptare kërkon dorëheqjen e kryetarit të parlamentit

20.03.2015 12:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Opozita shqiptare kërkon dorëheqjen e kryetarit të parlamentit

Opozita në Shqipëri ka nisur valën e protestave për dorëheqjen e kryetarit të parlamentit Ilir Meta. Opozita u ka bërë thirrje qytetarëve që të mblidhen cdo të enjte përpara parlamentit të Shqipërisë, me kërkesën për largimin e zotit Meta, në mënyrë që t’i hapet, siç thuhet, “rruga hetimit të paanshëm të prokurorisë për çështjen Doshi”.

Protestat e Partisë Demokratike dhe mbështetësve të saj, zhvillohen çdo ditë , por ato janë më të organizuara ditëve të enjte, kur parlamenti mblidhet në seancë plenare. Pjesmarrja e qytetarëve në protestë nuk ka qenë masive.

Kryetari i parlamentit Ilir Meta është përmendur nga deputeti Tom Doshi, si porositës i vrasjes së tij dhe deputetit të PD-së, Mëhill Fufi. Zoti Meta ka dhënë dëshminë e tij në prokurori për këtë çështje, dhe ka mohuar kategorikisht përfshirjen në të.

Partia e zotit Meta, Lidhja Socialiste për Integrim, është në koalicion qeverisës me atë të kryeministrit Edi Rama, Partinë Socialiste. Akuzat e zotit Doshi kundër zotit Meta kanë pasuar shkarkimin e Doshit nga Partia Socialiste.

Për këtë rast, deri tani kanë dëshmuar përpara prokurorëve të çështjes, edhe kryeministri Edi Rama, ministri i brendshëm, Sajmir Tahiri, deputeti Mark Frroku, deputeti Mëhill Fufi si dhe njerëz tëtjerë të përfshirën ë dëshminë e deputetit Tom Doshi.

Ky i fundit ndërkaq është paraqitur disa herë në prokurori. Ai ka paraqitur një video regjistrim në prokurori dhe në rrjetet sociale, ku Durim Bami paraqitet si vrasësi me pagesë, që është penduar dhe nuk e ka kryer atentatin. Në video ai thotë se i janë ofruar 500 mijë euro nga Fatjon Skënderi për këtë vrasje, raporton rel.

Vërtetësia e video-regjistrimit nuk është konfirmuar ende.

Durim Bami po gjykohet në masën e sigurisë arrest me burg. Fatjon Skënderi është paraqitur në prokurori dhe ka dhënë dëshminë e tij. Të dy kanë mohuar njohjen me Tom Doshin, dhe kanë hedhur poshtë planin e supozuar të vrasjes, të paraqitur prej tij në prokurori dhe publikisht.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?

Çka duhet të bëni nëse ju del gjumi para alarmit?

Çka duhet të bëni nëse ju del gjumi para alarmit?

Humbjet e mëdha në radhët e forcave ajrore, Putin “heq qafe” gjeneralin

Humbjet e mëdha në radhët e forcave ajrore, Putin “heq qafe” gjeneralin