Një gabim që e bën gjithmonë sa herë lan rrobat e bardha

30.04.2018 14:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Një gabim që e bën gjithmonë sa herë lan rrobat e bardha

Të lash rroba të bardha është gjëja më e thjeshtë që mund të bësh apo jo? Nuk është nevoja të ndash ngjyrat, është shumë e thjeshtë për t’i mbledhur, e di që mund të përdorësh edhe ujin e nxehtë mbi to, por mund të hedhësh është pak zbardhues për t’i bërë ato super të bardha.

Kaq e thjeshtë duket apo jo?

Në fakt, nuk është kaq e thjeshtë dhe e shpejtë. Ka diçka që është vërtet rrezik për rrobat e bardha. Është një gabim i përbashkët që e bëjmë të gjithë, por është tërësisht në dëm të tyre. Ҫfarë është?

“Në kundërshtim me atë që njerëzit besojnë, përdorimi i zbardhuesit në rrobat e bardha, në vend që t’i zbardhë dhe t’u japë atyre shkëlqim, dëmton fibrat, madje shkakton edhe një lloj venitjeje, gati në të verdhë”, – thotë Mary Johnson, themeluese e “Tide & Downy”.

Kështu, nëse nuk mund të përdorësh zbardhues, ҫfarë mund të bësh?

Për t’i larë rrobat në mënyrën e duhur, Mary sugjeron hapat e mëposhtëm:

▪ Një detergjent specifik për të larguar njollat dhe për zbardhje në nivele të larta. Eliminimi i papastërtive dhe yndyrave në maksimum i bën rrobat më të bardha.

▪ Kombino tabletat zbardhuese me një zbardhues të oksigjenuar, i cili është i sigurt për të gjitha llojet e pëlhurave, si dhe për pastrim të rrobave të bardha në thellësi.

▪ Gjithmonë bëj kujdes me materialet e ndryshme me ngjyrë të bardhë. Përdorimi i zbardhuesit në disa materiale mund të jetë vërtet shkatërrues. /Telegrafi/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Virusi që po përhapet tek fëmijët në Kosovë, kërkohet kujdes për higjienën

Virusi që po përhapet tek fëmijët në Kosovë, kërkohet kujdes për higjienën

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Zvicra njeh vaksinat kineze për certifikatën e COVID-19

Zvicra njeh vaksinat kineze për certifikatën e COVID-19

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Konfirmohet rasti i dytë i një personi që u shërua “natyrshëm” nga virusi HIV pa trajtim mjekësor

Konfirmohet rasti i dytë i një personi që u shërua “natyrshëm” nga virusi HIV pa trajtim mjekësor