Netanjahu thotë se lufta do të vazhdojë edhe pas lirimit të pengjeve

E publikuar: 21/11/2023 21:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu ka thënë se Izraeli do të vazhdojë luftën e tij kundër Hamasit “derisa të arrijmë të gjitha qëllimet tona”.

Në një video përpara mbledhjes së kabinetit për të diskutuar një marrëveshje të mundshme pengjesh, ai tha se po flitej “marrëzi” me efektin se lufta do të ndalohej sapo të liroheshin pengjet.

Netanjahu e përshkroi kthimin e pengjeve si një “gol të shenjtë dhe të lartë”.

“Në luftë ka faza dhe në kthimin e pengjeve ka faza, por ne nuk do të ndalemi derisa të kemi fitore totale, derisa t’i kthejmë të gjitha”, tha ai. “Kjo është detyra e shenjtë e të gjithëve ne.”

Eliminimi i Hamasit ishte gjithashtu një qëllim, tha ai, “dhe se nuk do të ketë asgjë në Gaza që kërcënon përsëri Izraelin”, shkruan BBC.