Mustafa fton “luftëtarët” nga Kosova në Siri e Irak që të kthehen

E publikuar: 29/03/2016 20:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Qeveria e Kosovës ka konfirmuar se janë ende rreth 70 qytetarë nga Kosova të cilët aktualisht gjenden në vatrat e luftës në Lindje të Mesme (Siri e Irak). Ndërkaq është theksuar fakti se për tetë muajt e fundit, nuk janë shënuar raste të shkuarjes apo përfshirjes së qytetarëve tjerë në këto luftëra.

Institucionet e Kosovës, janë duke punuar në disa drejtime rreth parandalimit të ekstremizmit të dhunshëm, radikalizmit dhe luftimit të ekstremizmit ka thënë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, pas një vizite që i ka bërë Ministrisë së Punëve të Brendshme, ku është zhvilluar një takim me ministra dhe përfaqësues të tjerë të institucioneve të sigurisë.

“Jemi i vetmi vend në ketë pjesë të rajonit që ka aprovuar dhe zbaton ligjin që ndalon bashkimin e njerëzve tanë në konfliktet e jashtme. Jemi i vetmi vend i cili kemi strategjinë kundër terrorizmit dhe radikalizmit që qon në terrorizëm dhe ekstremizëm të ndryshëm”, ka deklaruar Mustafa.

Kryeministri i Kosovës ka thënë po ashtu se në saje të punës që kanë bërë institucionet e sigurisë, për tetë muaj nuk është shënuar asnjë shkuarje e ndonjë shtetasi të Kosovës në luftërat në Siri dhe Irak.

Njëherësh, ai ka ftuar qytetarët e Kosovës që të kthehen nga vatrat e luftës dhe të mos u përgjigjen çfarëdo thirrje që mund t’u bëhet nga kushdo qoftë.

“Asnjë qytetar i yni të mos marr pjesë në konflikte të jashtme. Të gjithë ata të kthehen dhe natyrisht që kthimi i tyre nënkupton edhe konsekuenca ligjore dhe sociale. Mirëpo, ne jemi të interesuar t’i ruajmë qytetaret tanë, t’i integrojmë ata në shoqërinë tonë, të mendojmë për ta dhe familjet e tyre dhe së bashku të ndërtojmë një shoqërie e cila është e orientuar nga perëndimi është e orientuar nga paqja dhe stabiliteti”, ka theksuar Mustafa.

Ndërkaq ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni ka thënë se në bazë të informacioneve që posedon, në Siri dhe Irak ka shqiptarë nga Kosova që kanë shtetësi të ndonjë shteti tjetër.

“Ka qytetarë të Kosovës që kanë shtetësi të ndonjë vendi tjetër dhe që janë regjistruar në vatra të krizës atje. Ndonjëherë për fat të keq ata sjellin me vete edhe anëtarë të familjes, gra dhe fëmijë e në të shumtën e rasteve kjo behët kundër vullnetit të tyre”, u shpreh Hyseni.

Kurse, Skënder Pë​rteshi, analist nga Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë në një prononcim për Radion Evropa e Lirë ka thënë se pajtohet që në muajt e fundit ka rënie të interesimit të qytetarëve nga Kosova për të shkuar në vatrat e luftës në Siri.

Megjithatë, Perteshi konsideron se institucionet kompetente duhet të bëjnë më shumë në parandalimin e kësaj dukurie, që sipas tij, vazhdon të jetë një sfidë dhe shqetësim i madh për Kosovën.

“Ne ende jemi duke u marrë me pasojat e ekstremizmit të dhunshëm. Ne jemi në hapat fillestarë. Pse po them me pasojat? – Sepse gjithçka që po flitet është që ne po merremi me personat që kanë qenë në luftën e Sirisë dhe Irakut, po e dimë se kush janë dhe po merremi me arrestimet, me gjykimet e hetimet ndaj këtyre personave, mirëpo shumë pak është duke u bërë në terren. Të paktën për të parandaluar personat që mund të indoktrinohen prej kësaj ideologjie ekstreme”, ka thënë Perteshi.

Ndryshe, Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka bërë të ditur për Radion Evropa e Lirë se deri me tani ka ngritur aktakuza në 14 raste me 44 persona.

Gjashtë raste me 28 persona janë në gjykim, 4 raste me 4 persona janë me shqiptim të masës edukative, 1 rast me 1 person heqje dorë nga aktakuza dhe në 5 raste me 16 persona gjykata ka shqiptuar aktgjykim dënues, transmeton rel.

Prokuroria ka njoftuar se aktualisht, në punë janë 42 raste me 136 persona, prej tyre 15 raste me 34 persona janë në fazën preliminare të hetimeve, ndërkaq 27 raste me 102 persona janë me aktvendim për fillimin e hetimeve.