MPJ: Kina ka dhënë 1.2 miliardë doza vaksinash ose lëndë të para për më shumë se 100 vende e organizata ndërkombëtare

24.09.2021 19:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
MPJ: Kina ka dhënë 1.2 miliardë doza vaksinash ose lëndë të para për më shumë se 100 vende e organizata ndërkombëtare

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kinës Zhao Lijian tha në një konferencë të rregullt për shtypin të enjten se Kina deri më tani ka ofruar 1.2 miliardë doza vaksinash ose lëndë të para për prodhimin e tyre për më shumë se 100 vende dhe organizata ndërkombëtare. Gjithashtu, Kina ka dhënë edhe ndihmë me materiale antiepidemike për më shumë se 150 vende dhe 14 organizata ndërkombëtare.

“Kjo nuk është vetëm një dëshmi e fortë e marrëdhënieve miqësore dhe e miqësisë së thellë midis Kinës dhe vendeve të tjera të botës, por edhe një pasqyrim i vërtetë i solidaritetit tonë me të gjitha palët për të kapërcyer vështirësitë. Vendet dhe organizatat përkatëse ndërkombëtare kanë thenë se vaksinat dhe materialet e dhëna nga Kina janë si ‘shiu në kohën e duhur’, duke luajtur një rol aktiv dhe të rëndësishëm në luftimin e epidemisë dhe mbrojtjen e shëndetit të njerëzve. “

Në debatin e përgjithshëm të sesionit të 76-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, presidenti kinez Xi Jinping vuri në dukje se, për t’i trajtuar vaksinat si një produkt publik global dhe për të siguruar që ato të jenë të disponueshme dhe të përballueshme prej vendeve në zhvillim, është e domosdoshme që vaksinat të shpërndahen në mënyrë të drejtë dhe të arsyeshme në nivel global.

Lidhur me këtë, zëdhënësi Zhao Lijian theksoi:

“Për sa kohë që epidemia e COVID-19 nuk përfundon brenda një dite, Kina do të vazhdojë bashkëpunimin ndërkombëtar në luftën kundër epidemisë dhe përpjekjet e kontributet tona do të vazhdojnë. Ne do të bëjmë çmos për të promovuar qasjen e barabartë lidhur me vaksinat. Gjithashtu, u bëjmë thirrje vendeve që kanë kapacitete të ndërmarrin veprime konkrete për të mbështetur dhe ndihmuar vendet në zhvillim të marrin vaksinat dhe materialet e nevojshme antiepidemike sa më shpejt të jetë e mundur, në mënyrë që të kontribuojnë në fitoren sa më parë ndaj epidemisë globale dhe në realizimin e rimëkëmbjes ekonomike.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lajmi i fundit: Adriana Matoshi e përfundon me sukses operimin

Lajmi i fundit: Adriana Matoshi e përfundon me sukses operimin

“E humbe fitoren, na zhgënjeve”, shpërthejnë komentet ndaj Donaldit pas afërsisë me Beatrixën

“E humbe fitoren, na zhgënjeve”, shpërthejnë komentet ndaj Donaldit pas afërsisë me Beatrixën

Droni i prodhuar nga Kina përfundon testin e vëzhgimit meteorologjik detar

Droni i prodhuar nga Kina përfundon testin e vëzhgimit meteorologjik detar

Deputetja e Zelandës së Re shkon me biçikletë në spital për të lindur fëmijën

Deputetja e Zelandës së Re shkon me biçikletë në spital për të lindur fëmijën

Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur