Mos rrini shumë ulur, nuk iu ndihmon as palestra

E publikuar: 07/03/2015 19:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Të gjithë personat që kanë një punë zyre dhe rrinë për shumë kohë ulur mund të kenë probleme që as palestra nuk mund t’i zgjidhë.

Të rrish ulur për 8 orë në ditë mund t’iu shkaktojë probleme të zemrës apo edhe infarkt.

Stili jonë i jetës sedentare është tejet i dëmshëm për shëndetin dhe as ushtrimet apo gjimnastika nuk na ndihmon dot.

Në një studim të bërë në 2 mijë e 31 persona të moshës 50-vjeçare u vu re që ndenjia ulur shkaktonte dëme të pariparueshme.

Çdo orë që rrimë ulur shton me 14 përqind mundësinë që të goditemi nga sëmundjet e zemrës.

Por edhe palestra nuk ndihmon aq sa duhet pasi një orë palestër në ditë zhbëhet nga disa orë ndenjie ulur në punë.

Studimi i bërë nga Kolegji Amerikan i Kardiologjisë në San Diego, Kaliforni i shtohet stduimeve të mëparshme mbi dëmet që shkakton jetesa sedentare.

Zgjidhja? Qendroni sa më pak të jetë e mundur ulur dhe ecni sa më shumë, madje mundësisht shkoni në këmbë në punë çdo ditë.