Meta do të krijojë kufizime në Facebook për postimet izraelite dhe palestineze

E publikuar: 19/10/2023 10:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Pronari i Facebook Meta, ka prezantuar masa të përkohshme për të kufizuar “komentet potencialisht të padëshiruara ” në postimet në lidhje me luftën Izrael-Hamas.

Kompania tha se do të ndryshojë cilësimin e paracaktuar për njerëzit që mund të komentojnë në postimet e reja dhe publike në Facebook të krijuara nga përdoruesit “në rajon” vetëm për miqtë dhe ndjekësit e tyre, raporton Aljazeera.

Kompania e mediave sociale shtoi se do të çaktivizojë aftësinë për të parë një ose dy komentet e para në postime gjatë lëvizjes në feed të Facebook.