Mbikëqyrësi shqiptar përdhunoi një 18-vjeçare”, prestigjiozja gjermane zbulon detaje të reja rreth skandalit në kampin e Kombëtares në Dortmund

E publikuar: 09/07/2024 19:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Një skandal i rëndë ka goditur Federatën Shqiptare të Futbollit ditën e sotme, pasi një mbikëqyrës shqiptar që ndodhej në kampin stërvitor që Kombëtarja po akomodohej pranë Dortmundit, ka përdhunuar një punonjëse.

Prestigjiozja gjermane “Bild” ka zbuluar detaje të reja, me mbikëqyrësin që është 26 vjeç, ndërsa e dhunuar 18 vjeçe.

Në denoncimin e bërë, ajo i tha policisë se shqiptari e kishte futur me forcë në kuzhinë, e kishte puthur dhe më pas e kishte ngacmuar seksualisht.

Edhe pse prokurori publik u informua menjëherë për veprën e raportuar seksuale, i akuzuari mundi të fluturonte në shtëpi i pangacmuar të nesërmen, pas disfatës së Shqipërisë kundër Spanjës, që shënonte dhe ndeshjen e fundit të kuqezinjve në Europian.

“Duke qenë se nuk ka ende dyshime urgjente, një kërkesë për urdhër arresti nuk është paraqitur sipas ligjit gjerman, një përdhunues duhet të bëjë të paktën dy vjet burg”, tha një zëdhënëse e organit të akuzës.

Aktualisht është e paqartë se si do të vazhdojë hetimi, ndoshta përmes një kërkese të ndërlikuar për ndihmë juridike.

“Kujdesi ndaj punonjëses dhe mbrojtja e të drejtave të saj personale kanë përparësinë kryesore”, tha një zëdhënëse e “SportCentrum Kaiserau”. Pasi u bë e ditur ngjarja, burri u pezullua menjëherë nga Federata Shqiptare e Futbollit, teksa është e ditur që ai nuk është as lojtar, as staf dhe as zyrtar i rangut të lartë.

Top Channel