Lunaçek: Pesë shtetet e BE-së nuk bëjnë asgjë për ta njohur Kosovën

16.03.2015 13:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lunaçek: Pesë shtetet e BE-së nuk bëjnë asgjë për ta njohur Kosovën

Në rezolutën e Parlamentit Evropian për Kosovën nuk është vetëm Kosova që duhet të kryejë detyrat e shtëpisë, por edhe Bashkimi Europian, i cili duhet të rifitojë kredibilitetin e qytetarëve të Kosovës.
Lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, forcimi i shtetit ligjor dhe gjyqsëorit ,si dhe krijimi i një perspektive me të mirë ekonomike dhe sociale për vendin kanë qenë qetësimet kryesore për Kosovën gjatë debatit në Parlamentin Europian.

Rezoluta e raportueses Ulrike Lunaçek nxit hetime të thella e transparente ndaj dyshimeve për korrupsion nga punonjësit e EULEX, për të kthyer besimin e qytetarëve të Kosovës në misionin e BE-së. Por, duke u përgjigjur për ABCneës, raportuesja Lunaçek ka deklaruar, se Kosova pritet të ketë lajme të mira për liberalizimin e vizave.

Ulrike Luaçek, raportuese për Kosovën, ka shprehur bindjen se gjërat po lëvizin përpara drejtr liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

“Unë isha shumë e kënaqur kur dëgjova komisionerin Avramopulos të deklaronte se Kosova është drejt hapave të fundit për arritjen e liberalizimit të vizave. Është hera e parë që dëgjoj diçka të tilë nga Komisioni, që vuri në pah se do të ketë lajme të mirë së shpejti. Autoritetet e Kosovës duhet të aprovojnë edhe 4 ligje. Unë nuk jap data, por nëse Kosova i aprovon ligjet dhe Komisioni vazhdon punën, atëherë shtetet anëtare duhet të thonë ‘po’. Ata e kanë kuptuar, se aryset kryesore të emigracionit masiv kohët e fundi, janë se qytetarët e Kosovës e ndiejnë veten të izoluar në Ballkan”, ka thënë ajo për ABC Neës.

Lunaçek ka thënë se pesë shtetet anëtare të BE-së nuk po bëjnë asgjë për të njohur pavarësinë e Kosovës.

“Pesë shetet anëtare më dëgjojnë, por problemi është që ato nuk bëjnë asgjë për këtë. Është hera e pestë që unë bëj thirrje për njohje të pavarësisë së Kosoëvs nga pesë shtete”, ka thënë ajo.

Ulrike Lunaçek ka tërhequr vërejtjen edhe për situiatën në Maqedoni.

“Të gjitha institucionet evropiane janë dakort për përkeqësimin e dukshëm të situatës politike dhe sociale në Maqedoni, që tashmë reflektohet me shumëfishimin e shqetësimeve në disa fusha”, kla thënë ajo.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Biden pas takimit me Scholz: Të qëndrojnë të bashkuar, sepse Putini ka llogaritur që do të ndahemi

Biden pas takimit me Scholz: Të qëndrojnë të bashkuar, sepse Putini ka llogaritur që do të ndahemi

Lajçak nesër vjen në Kosovë, viziton veriun

Lajçak nesër vjen në Kosovë, viziton veriun

Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor