Lirohen 11 kosovarë, mbaheshin me dhunë nga trafikantët

18.03.2015 16:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lirohen 11 kosovarë, mbaheshin me dhunë nga trafikantët

“Ka qenë rreth orës 3 të natës kur në dhomë papritur hë policët e armatosur”, kujton Armenti 23 vjeçar.

Shoku i tij, Samiu 3 vjeç dhe tre meshkuj tjerë po flinin në katin përdhes të shtëpisë por nuk mund të dinin se çfarë po ndodhte në katin e parë. Policët hynë nga dy dyer për të shpëtuar familjen nga kthetrat e trafikantëve.

Aksioni pati sukses pasi që personat e dyshuar u arrestuan ndërsa familja kosovare dhe banorët tjerë (nga Algjeria dhe Maroku) u dërguan në qendra të tjera të strehimit, tregon Armenti.

Kishte qenë rreth orës 20.30 kur një i afërm nga Zvicra i familjes kosovare i kishte telefonuar policisë duke i treguar se pesë të rritur dhe gjashtë fëmijë po mbaheshin me dhunë nga te meshkuj. Policia filloi hetimet dhe pas informacioneve të para kuptoi se tre trafikantët kishin hyrë së bashku me viktimat e tyre ilegalisht në Gjermani.

Ata, për shërbimin e tyre po kërkonin nga familja më shumë para se sa që ishin marrë vesh më parë. Bëhej fjalë për një shumë katërshifrore që duhej t`ua paguante familja e përmendur.

Më tutje policia ka kryer aksionin nga i cili nuk ka mbetur asnjë i lënduar. Tre trafikantët e dhunshëm e kanë kaluar natën në polici. Prokuroria shtetërore po i heton ata për privim nga liria dhe për shkelje të ligjit për të huajt.

Të 11 kosovarët janë paraqitur për azil në Hessen. /albinfo.ch

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht