Lajçak në Kuvend, pritet nga kryetari Konjufca

16.09.2021 09:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lajçak në Kuvend, pritet nga kryetari Konjufca

I ngarkuari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, në ditën e dytë të vizitës në Kosovë është takuar me kryetarin e Kuvendit, Glauk Konjufca.

Po ashtu diplomati i BE-së do të takohet edhe krerë të partive politikë në vend kurse pasdite edhe me drejtues të Odës Ekonomike të Kosovës.

Gjatë ditës së djeshme Lajçak u takua me kryeministrin Albin Kurti dhe më zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi.

Lajçak, pas takimit tha se nuk ka biseduar për hapjen e arkivave të Kosovës. Ai tha se është duke punuar për të caktuar një takim të radhës ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

Kurse Kurti vetëm përmes një komunikate për media ka dhënë detaje rreth këtij takimi.

Mbarëvajtja e procesit të dialogut në Bruksel, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si dhe hapat e ardhshëm në këtë proces ishin në qendër të takimit.

Kurti konfirmoi përkushtimin e Kosovës për agjendën e BE-së, dhe perspektivën evropiane të rajonit.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti i kënaqur me balotazhe: Synojmë të fitojmë kudo

Kurti i kënaqur me balotazhe: Synojmë të fitojmë kudo

Meta takon ministren Gërvalla: Të heqim çdo pengesë mes dy vendeve

Meta takon ministren Gërvalla: Të heqim çdo pengesë mes dy vendeve

Lutfi Haziri: Rikthim i madh i LDK-së, Gjilanin e fitoj pas balotazhit

Lutfi Haziri: Rikthim i madh i LDK-së, Gjilanin e fitoj pas balotazhit

Uran Ismaili mblodhi më së shumti vota në gjithë historikun e PDK-së në Prishtinë

Uran Ismaili mblodhi më së shumti vota në gjithë historikun e PDK-së në Prishtinë

Abazi: Shkuarja në balotazh në 12 komuna është fitore e madhe e VV-së

Abazi: Shkuarja në balotazh në 12 komuna është fitore e madhe e VV-së

Ministrat e BE-së pritet të diskutojnë situatën në Ballkanin Perëndimor

Ministrat e BE-së pritet të diskutojnë situatën në Ballkanin Perëndimor

Përmirësohet situata në infektivë, lirohen disa reparte

Përmirësohet situata në infektivë, lirohen disa reparte

Ramosaj: Në këtë fushatë ka pas shumë gjëra që më kanë ba me keshë

Ramosaj: Në këtë fushatë ka pas shumë gjëra që më kanë ba me keshë

Pamje nga vendi ku u vra 41 vjeçari në Podujevë

Pamje nga vendi ku u vra 41 vjeçari në Podujevë

21 komuna shkojnë në balotazh, 17 zgjedhin kryetarët e rinj

21 komuna shkojnë në balotazh, 17 zgjedhin kryetarët e rinj

Çelaj: Me këtë rezultat, Urani mund të bëhet kryetar i PDK-së

Çelaj: Me këtë rezultat, Urani mund të bëhet kryetar i PDK-së

Arben Vitia vazhdon të prijë në Prishtinë

Arben Vitia vazhdon të prijë në Prishtinë

Bekim Jashari: Duket se me manipulime dhe blerje votash na u vodh fitorja

Bekim Jashari: Duket se me manipulime dhe blerje votash na u vodh fitorja

30 vjeçari qe dridhi Lutfi Hazirin: Puna e vërtetë fillon tani

30 vjeçari qe dridhi Lutfi Hazirin: Puna e vërtetë fillon tani

Limaj: Malisheva nuk ka votë për ata që i kanë shefat “kullera” dhe “pishpirika”

Limaj: Malisheva nuk ka votë për ata që i kanë shefat “kullera” dhe “pishpirika”

Abdixhiku: Rikthim i madh i LDK-së, në Prishtinë siguruam balotazhin dhe fituam në raund të parë Pejën, Lipjanin e Fushë Kosovën

Abdixhiku: Rikthim i madh i LDK-së, në Prishtinë siguruam balotazhin dhe fituam në raund të parë Pejën, Lipjanin e Fushë Kosovën