Kuvendi shqyrton nesër Projekt-buxhetin për vitin 2024

E publikuar: 15/11/2023 16:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Kuvendi i Kosovës do të mblidhet nesër me fillim nga ora 10:00.

Në rend dite është vetëm një pikë, shqyrtimi i parë i Projektligjit nr.08/L-260 mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2024.

Ndryshe, Qeveria Kurti ka miratuar para dy javësh projekt-buxhetin për vitin 2024, që kap vlerën 3 miliardë e 314 milionë euro.

Sipas projekt-buxhetit që ka siguruar Gazeta Express, nga kjo shumë, 805 milionë e 389 mijë e 668 euro janë paraparë për paga dhe shtesa, 484 milionë e 741 mijë euro do të shkojnë për mallra dhe shpenzime, 34 milionë e 185 mijë e 862 euro për shpenzime komunale, 1 miliard e 62 milionë e 315 mijë e 550 euro për subvencione dhe transfere, 859 milionë e 176 mijë e 429 euro për shpenzime kapitale, 10 milionë e 204 mijë e 408 euro për rezerva, derisa 46 milionë e 309 mijë e 284 euro është interesi.