Kuvendi i shpërfillur

29.04.2018 09:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kuvendi i shpërfillur

Qëndrim mospërfillës mbajnë deputetët ndaj tingëllimës së ziles në Kuvendin e Kosovës, që zhurmon edhe pasi të kenë filluar seancat plenare. Në shumë raste ligjvënësit shfaqen të painteresuar për t’i ndjekur punimet e Kuvendit. Kjo zakonisht ndodh pasi të jenë nënshkruar në listën e mëditjeve.

Shumica prej të zgjedhurve janë shndërruar në mekanizëm që vihen në funksion veç kur “shefat” i kurdisin për të votuar ndonjë ligj, rezolutë apo kur në rend dite është emërimi i anëtarëve të bordeve dhe i agjencive të pavarura, shkruan sot “e diela me Koha Ditore”.

Organi më i lartë përfaqësues ka dështuar ta përmbushë edhe rolin mbikëqyrës dhe kontrollues mbi institucionet që i zgjedh, të cilat janë të obliguara t’i raportojnë. Madje deputetët kanë shfaqur pafuqi karshi ndërhyrjeve të shumta dhe shpërfilljes që ua bën Qeveria.

Vëzhgues të punës së institucionit më të lartë përfaqësues thonë se mungesa e disiplinës së deputetëve, polarizimet e skajshme dhe ndërhyrjet e Qeverisë kanë paralizuar në masë të madhe funksionimin e institucionit ligjvënës.

Dobësitë e Kuvendit i ka evidencuar edhe Komisioni Evropian në Raportin e Progresit./koha.net/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti thotë se korrupsioni po pengon investimet: S’do të ketë dosje të pluhurosura në gjykata

Kurti thotë se korrupsioni po pengon investimet: S’do të ketë dosje të pluhurosura në gjykata

Dalin pamjet e vrasjes së 29-vjeçarit në Tiranë, sherri kishte nisur në një market

Dalin pamjet e vrasjes së 29-vjeçarit në Tiranë, sherri kishte nisur në një market

Vehbi Kajtazi: Grupi i Kumanovës janë bandë kriminale, ja çfarë kishin planifikuar sipas hetimeve

Vehbi Kajtazi: Grupi i Kumanovës janë bandë kriminale, ja çfarë kishin planifikuar sipas hetimeve

Presidenti i Maqedonisë së Veriut nesër vjen në Kosovë

Presidenti i Maqedonisë së Veriut nesër vjen në Kosovë

Plani i BE-së për uljen e çmimeve të energjisë

Plani i BE-së për uljen e çmimeve të energjisë

Sherr në mes të natës në Tiranë, vritet 29 vjeçari

Sherr në mes të natës në Tiranë, vritet 29 vjeçari

Numër i vogël i projekteve kapitale për vitin tjetër – Zeka: S’mund të ketë zhvillim të qëndrueshëm

Numër i vogël i projekteve kapitale për vitin tjetër – Zeka: S’mund të ketë zhvillim të qëndrueshëm

Moti për sot dhe ditët e ardhshme

Moti për sot dhe ditët e ardhshme

Berisha: Kam refuzuar heqjen e non-grata përmes lobimit

Berisha: Kam refuzuar heqjen e non-grata përmes lobimit

Biden letër Senatit: Rreth 561 trupa amerikanë janë në Kosovë për ta frenuar ripërtërirjen e armiqësive

Biden letër Senatit: Rreth 561 trupa amerikanë janë në Kosovë për ta frenuar ripërtërirjen e armiqësive

Rohan më 2018: Austria donte që shqiptarët të jetonin në një shtet

Rohan më 2018: Austria donte që shqiptarët të jetonin në një shtet

Tahiri: Haradinaj nuk e takoi për qejf Radoiçiqin por për politikë, kemi qenë në Qeveri si tash që Kurti është me Rakiqin

Tahiri: Haradinaj nuk e takoi për qejf Radoiçiqin por për politikë, kemi qenë në Qeveri si tash që Kurti është me Rakiqin

Arrestohet 34 vjeçari në Kaçanik, dhunë fizike dhe psiqike ndaj vajzës së tij 14 vjeçare

Arrestohet 34 vjeçari në Kaçanik, dhunë fizike dhe psiqike ndaj vajzës së tij 14 vjeçare

Ministrja serbe kërkon liberalizim të vizave për Kosovën

Ministrja serbe kërkon liberalizim të vizave për Kosovën

“Ballkani do zhytet në luftë”, paralajmërimi për frontin e ri të Rusisë

“Ballkani do zhytet në luftë”, paralajmërimi për frontin e ri të Rusisë

Schmidt: Vendimet e parlamentit të Republika Srpskas kërcënojnë paqen në Bosnjë

Schmidt: Vendimet e parlamentit të Republika Srpskas kërcënojnë paqen në Bosnjë