Kusari-Lila kërkon vendime nga Qeveria, madje edhe ia tregon mundësitë

13.03.2015 19:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kusari-Lila kërkon vendime nga Qeveria, madje edhe ia tregon mundësitë

Kryetarja e Gjakovës, Mimoza Kusari Lila i jep dy versione Qeverisë së Kosovës e që kanë të bëjnë me AKP dhe 20%.

E këto ia tha të premten ministrit të Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavilecit, gjatë një vizite që ai i bëri kësaj komune.

Ata biseduan për mbi projektet e zhvillimit ekonomik të kësaj komune, e tema kryesore patën riaktivizimin e ngrohtores së qytetit, funksionalizimin e Aeroportit dhe planet mbi Parkun Industrial.

Stavileci tha se Gjakova dhe Kosova në tërësi, problem parësor e kanë punësimin, prandaj sipas tij, të gjithë sektorët si arsimi, donacionet dhe çdo plan tjetër duhet të shërbejnë në zhvillimin ekonomik.

“Ato që lidhen me sektorin e ujit dhe ngrohjes do të jenë pjesë edhe e prioriteteve tona që lidhen me këtë trevë dhe në mënyrë të veçantë me Gjakovën po ashtu edhe Aeroporti poashtu edhe Parku Industrial. Ne biseduam edhe për projekte tjera të natyrës zhvillimore. Idetë tona përputhen shumë në këtë pikë”, tha ai.

Stavileci tha se është me rëndësi që çdo epilog të ketë rezultat pozitiv.

Madje tha se Qeveria do përkrahë çdo iniciativë që për qëllim ka punësimin.

“Ne do ta përkrahim cilëndo nga këto iniciativa vetëm që të bëhet zgjidhje, por përveq këtij akti që do të bëhet ne edhe në pjesën e politikave fiskale dhe të kuadrit ligjor do të bëjmë ndryshime të theksuara te gjitha Ligjet tek të cilat në një mënyrë apo tjetër ka pasur pengesa për realizimin e projekteve”, tha ai.

Ndërsa Kusari Lila tha se sa i përket Parkut Industrial pret që Qeveria e Kosovës të lëviz në këtë drejtim deri në pranverë.

Ia tha Stavilecit edhe dy vendimet që Qeveria mund t’i merr për të bërë hap në këtë drejtim.

“Komuna e Gjakovës është në pritje nga një vendim i Qeverisë, për njërën nga dy zgjidhjet, ose kompletimi i bordit të AKP që domosdoshmërisht duhet të ngjajë, dhe në kuadër të kompletimin të ketë vendim për kërkesën e kontratës afatgjate që e ka qit Gjakova. Dhe varianti i dytë është që prapë Qeveria e ka në kompetencë, mundet që në kuadër të tri Ndërmarrjeve që i kemi kërkuar për Parkun Industrial, që të paguajë 20% në emër të Komunë së Gjakovës pranë AKP dhe normal që 80% që me vendim të veçantë të shpall interesin e veçantë dhe me vendim t’i jap të drejtë ekskluzive që të përdoret vetëm për Park Industrial nga Komuna e Gjakovës”, tha ajo.

E para e Gjakovës tha se Aeroporti i Gjakovës mbetet pikësynim për zhvillimin ekonomik rajonal.

Pas takimit të dy së bashku vizituan ngrohtoren e qytetit dhe në fund qendrën kreative Bonevet për të parë nga afër se si është situata, sidomos në ngrohtore, e cila tash një vit nuk është në funksion.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht