Kurti përkujton Diturije Deliun të cilës serbët ia masakruan 22 familjarë: Të pafalshme krimet serbe

E publikuar: 19/11/2023 12:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Kryeministri Kurti e ka përkujtuar Diturije Deliun, foshnjën e cila i mbijetoi masakrës së 26 shtatorit në Abri të Epërme por vdiq më 19 nëntor.

Kurti ka thënë se Diturisë forcat serbe ia masakruan 22 anëtarë të familjes.

“Diturije Deliu do të festonte sivjet ditëlindjen e 25-të. Ishte e vetmja që i mbijetoi masakrës së 26 shtatorit 1998. I kishte gjashtë javë. Forcat e armatosura serbe ia masakruan 22 anëtarë të familjes. Ajo u gjetë e gjallë. Fshehur nën trupin e nënës Lumnije. Nënës mburojë. E mbijetuara e masakrës në Abri të Epërme nuk mbijetoi. Ajo vdiq më 19 nëntor, rrugës për në fshatin Tërdec, gjersa gjyshi i saj, Bajram Fejza dhe halla e saj, Bedrie Deliu Fejza, po e dërgonin për në spitalin ushatarak të UÇK-së. I kishte vetëm 95 ditë.”

Kurti ka shkruar se krimet e Serbisë në Kosovë janë të paharruara e të pafalshme.

“Diturija është foshnja që fle. Përjetësisht. Kështu është përjetësuar në pllakën përkujtimore. I përjetshëm është kujtimi për të. Të paharruara e të pafalshme janë krimet e Serbisë në Kosovë.”