Kurti pas takimit me senatorët amerikanë: Marrëveshja me Serbinë duhet zbatohet tërësisht e pa kushtëzime

E publikuar: 22/05/2023 16:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se marrëdhëniet e Kosovës me Amerikën janë të shkëlqyera dhe çdo ditë sa vijën e forcohen e thellohen, raporton Ekonomia Online

Kurti pas takimit me senatorët amerikanë, Chris Murphy dhe Gary Peters, shtoi se të dy ka pasur një bisedë të përzemërt me senatorët.

Ai theksoi se marrëveshja me Serbinë duhet zbatohet tërësisht e pa kushtëzime.

“Me senatorët patëm një bisedë të përzemërt, folëm për marrëdhëniet e shkëlqyera që sa vijnë e thellohen e forcohen. Diskutuam mbi zhvillimet në vend, arritjen dhe synime. Bisedim edhe për dialogun me Serbinë, me theks te marrëveshja bazike dhe aneksi i zbatimit. Na duhet zbatim i tërësishëm, i shpejtë dhe pa kushtëzime. I falënderojë ata për kontributin, jeni të mirëseardhur çdo herë”.

Të dy senatorët fillimisht janë pritur në takim nga presidentja Vjosa Osmani.

Në prillin e vitit të kaluar senatori amerikan Chris Murphy kishte vizituar Prishtinën e Beogradin.

Murphy në atë kohë shprehej i prerë se duhet një marrëveshje finale ndërmjet Kosovës e Serbisë. Ai madje e kishte vlerësuar si “kokëforte” qasjen e kryeministrit Kurtit.