Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

12.05.2021 17:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Kryeministri, Albin Kurti dhe kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca kanë bërë homazhe të varri i heroit Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes së tij, raporton Ekonomia Online.

Kurti me këtë rast tha se Agroni ishte frymëzuar nga heronjtë, që synim kishin çlirimin e vendit e bashkimin e kombit.“Agron Rrahmani ra në betejë të drejtpërdrejtë me forcat armike që atëherë ishte veprimtar politike kurse sot është dëshmor. Agron sikur të gjithë shokët e tij nuk e duronin padrejtësinë, shtypjen, shfrytëzimin dhe u angazhua tërë jetën për çlirimin e vendit e bashkimin e kombit”.“Ai është frymëzuar nga veprimtar që i kanë paraprirë dhe sot është pjesë e lavdishme e historisë sonë e cila përben edhe themelet e institucioneve tona dhe tregon rrugën se kah ato duhet të vazhdojnë që të zhvillohemi”.“Historia e kombit tonë përbëhet nga dëshmorët ndërkaq ardhmëria jonë varet nga besnikëria ndaj tyre” ka thënë ai.

Kryeparlamentari Glauk Konjufca ka thënë se dëshmori Agron Rrahmani i’u bashkua UÇK-së menjëherë pas formimit të saj dhe se vepra e tij do të kujtohet e të nderohet gjithmonë, raporton EO. “Është njëra prej figurave më të rëndësishme të ushtrisë tonë çlirimtare. Agroni qysh prej rënies së Afrim Zhitisë në virin 1989 e Fahri Fazliu aty e bëri betimin sepse mësoi prej heronjve tanë se si duhet të jepet jeta për atdhe kur e kërkon puna”.“Agron Rrahmani menjëherë sapo kanë filluar strukturat e para të UCK u kyç për ta dhënë kontributin e tij për çlirimin e vendit. Agroni do të kujtohet e nderohet gjithmonë”, është shpreh ai.“Agron Rrahmani menjëherë sapo kanë filluar strukturat e para të UÇK u kyç për ta dhënë kontributin e tij për çlirimin e vendit. Agroni do të kujtohet e nderohet gjithmonë”, është shpreh ai.

Homazhe te varri i heroit kanë bërë edhe përfaqësuese nga OVL e UÇK-së.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vdes ish-drejtori i Spitalit të Gjilanit, Nysret Hajrullahu

Vdes ish-drejtori i Spitalit të Gjilanit, Nysret Hajrullahu

Gjobitet zyrtari policor që tejkaloi në vijë të plotë në magjistralen Ferizaj-Gjilan

Gjobitet zyrtari policor që tejkaloi në vijë të plotë në magjistralen Ferizaj-Gjilan

Cakaj thotë se nuk është dhe nuk synon të bëhet pjesë e asnjë partie politike në Kosovë

Cakaj thotë se nuk është dhe nuk synon të bëhet pjesë e asnjë partie politike në Kosovë

Norvegjia ia dhuron Kosovës 180 mijë doza të vaksinës AstraZeneca

Norvegjia ia dhuron Kosovës 180 mijë doza të vaksinës AstraZeneca

Valon Syla: Po kërkohet ndërrimi i shefave të RTK-së, ka nisur fushata

Valon Syla: Po kërkohet ndërrimi i shefave të RTK-së, ka nisur fushata

“Ndoshta vetë e ke gjuajtur bombën për të akuzuar VV-në” / Përplasen ashpër Shala dhe Kadaj-Bujupi

“Ndoshta vetë e ke gjuajtur bombën për të akuzuar VV-në” / Përplasen ashpër Shala dhe Kadaj-Bujupi

Gjinovci për heqjen e polisës: Qeverisë Kurti i shtohet edhe një minus, për dy vite me këso zgjidhje bëjnë minusa sa PDK’ja

Gjinovci për heqjen e polisës: Qeverisë Kurti i shtohet edhe një minus, për dy vite me këso zgjidhje bëjnë minusa sa PDK’ja

Bashkimi Evropian nuk hap negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Bashkimi Evropian nuk hap negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Sofja nuk e ndryshon qëndrimin ndaj Shkupit

Sofja nuk e ndryshon qëndrimin ndaj Shkupit

Kurti para ministrit Italian: Njohja e Kosovës nga Serbia e domosdoshme, s’do të ketë përsëritje të tragjedive

Kurti para ministrit Italian: Njohja e Kosovës nga Serbia e domosdoshme, s’do të ketë përsëritje të tragjedive

Konjufca: Kosova përherë mirënjohëse ndaj kontributit të Italisë

Konjufca: Kosova përherë mirënjohëse ndaj kontributit të Italisë

Serbia po pretendon se ofroi vaksina për krejt shqiptarët në Kosovë

Serbia po pretendon se ofroi vaksina për krejt shqiptarët në Kosovë

Japonia i dhuron Kosovës pajisje mjekësore në vlerë 810 mijë euro

Japonia i dhuron Kosovës pajisje mjekësore në vlerë 810 mijë euro

Ministri i Jashtëm i Italisë: Kosova nuk duhet të ketë frikë nga dialogu me Serbinë

Ministri i Jashtëm i Italisë: Kosova nuk duhet të ketë frikë nga dialogu me Serbinë

Deputetja e VV-së përshkruan situatën në Samitin në Turqi: Serbia pati fjalë fyese, shtetet e rajonit nuk i duartrokitën

Deputetja e VV-së përshkruan situatën në Samitin në Turqi: Serbia pati fjalë fyese, shtetet e rajonit nuk i duartrokitën

FMN: Vaksinimi dhe diaspora mund ta rrisin ekonominë 5-6 për qind në Kosovë

FMN: Vaksinimi dhe diaspora mund ta rrisin ekonominë 5-6 për qind në Kosovë