Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

27.11.2021 02:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Kryetari i Odës Ekonomike Britanike në Kosovë (BCCK), z. Mariano Anthony Davies u takua online me të dërguarin e Kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor, z. Martin Vickers deputet.

Z. Davies bëri një hyrje të shkurtër – duke theksuar se ai ka qenë aktiv për shumë vite në sektorin e energjisë së ripërtëritshme si Kryetar Themelues i Dhomës Britanike të Tregtisë në Danimarkë dhe si Anëtar i Bordit Ekzekutiv të COBCOE që jo shumë kohë më parë është bashkuar në BCC. Ai e informoi z. Vickers se BCCK posaçërisht do ngrisë zërin në çështjet strategjike për Rajonin e Ballkanit siç është Agjenda e Gjelbër, duke krijuar grupe të veçanta për disa iniciativa nën sloganin ombrellë “Kosova Going Green”.

Për më tepër, z. Davies shtoi se strategjitë e BCCK-së për vitin 2022 përfshijnë organizimin e një Samiti të Investimeve në Ballkanin Perëndimor, lansimin e Programit të Bursave për Universitete Britanike dhe nisjen dixhitale të një Raporti Tremujor të Biznesit Britanez në Ballkan. Për të arritur këto synime, BCCK do të veprojë si një qendër dhe një zë në nivelin makro për të mirën e Rajonit të Ballkanit Perëndimor në tërësi.

BCCK do të mirëpres vizitën e z. Vickers në Kosovë dhe po ashtu ka filluar me organizimin e një B2B e cila do të zhvillohet në të njëjtën kohë. Në këtë B2B, kompanitë britanike do të mund të takojnë kompani nga Kosova dhe rajoni i Evropës Juglindore në përgjithësi, si dhe me kryesuesit dhe drejtorët e dhomave të tjera britanike në rajon, të cilët tashmë janë ftuar.

Në përgjigje, z. Vickers tha: “Jam shumë i gëzuar që kontaktova me z. Davies dhe Dhomën, patëm një diskutim jashtëzakonisht të dobishëm dhe jam i interresuar që t’i ndërgjegjësoj kompanitë e Mbretërisë së Bashkuar për mundësitë e disponueshme në Kosovë dhe vendet fqinje dhe mezi pres vizitën time në shkurt, kur do të jemi në gjendje të ndërtojmë themelet që kemi vendosur.”

Në fund, z. Davies e falënderoi z. Vickers për kohën e dhënë për këtë konferencë dhe mirëpret vizitin e tijë në Prishtinë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale: Janë disa pista të hetimit

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale: Janë disa pista të hetimit

Abdixhiku për sulmin në Gllogjan: Më shumë se krim, autori të sillet para drejtësisë

Abdixhiku për sulmin në Gllogjan: Më shumë se krim, autori të sillet para drejtësisë

Memli Krasniqi: I tronditur nga sulmi makabër, autori të sillet para drejtësisë

Memli Krasniqi: I tronditur nga sulmi makabër, autori të sillet para drejtësisë

Zbulohen detaje të tjera: Vrasësi në Deçan i maskuar gjuajti në drejtim të autobusit

Zbulohen detaje të tjera: Vrasësi në Deçan i maskuar gjuajti në drejtim të autobusit

Pamje nga vendi i ngjarjes në Gllogjan: Autobusi ku mbetën të vrarë katër persona

Pamje nga vendi i ngjarjes në Gllogjan: Autobusi ku mbetën të vrarë katër persona

Reagon Haradinaj pas tragjedisë në Deçan: I trishtuar nga sulmi kriminal

Reagon Haradinaj pas tragjedisë në Deçan: I trishtuar nga sulmi kriminal

Dy nxënësit e vrarë janë nga fshati Gllogjan

Dy nxënësit e vrarë janë nga fshati Gllogjan

Tre viktimat në Gllogjan: Shoferi, një vajzë dhe një djal 17 vjeç

Tre viktimat në Gllogjan: Shoferi, një vajzë dhe një djal 17 vjeç

Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, dyshohet për një të vrarë dhe disa të plagosur

Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, dyshohet për një të vrarë dhe disa të plagosur