Kryeministri polak i lumtur për humbjen e së djathtës ekstreme franceze: Zhgënjim në Moskë, lehtësim në Kiev

E publikuar: 07/07/2024 23:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kryeministri i Polonisë, Donald Tusk, (Foto: Facebook)

Kryeministri i Polonisë, Donald Tusk, (Foto: Facebook)

Kryeministri i Polonisë, Donald Tusk, ka reaguar në rrjetet sociale pas fitores zgjedhjeve parlamentare në Francë.

“Në entuziazëm në Paris, në zhgënjim në Moskë, në lehtësim në Kiev. Mjaft për të qenë i lumtur në Varshavë,” shkroi Tusk në X, ka raportuar BBC.

Ai ka shprehur më parë kundërshtimin ndaj qeverive që mbështesin regjimin e Putinit dhe ka mbrojtur rritjen e ndihmës ushtarake për Ukrainën.