Kosovari, Ministër i Jashtëm i Urdhrit të Maltës (Video)

17.03.2015 22:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosovari, Ministër i Jashtëm i Urdhrit të Maltës (Video)

Një 25-vjeçar nga Arllati është ministër i Jashtëm i një shteti pa territor, por me ulëse të vëzhguesit të përhershëm në Kombet e Bashkuara.
Fjala është për Urdhrin e Maltës (Urdhëri Sovran Ushtarak i Maltës – Sovrano Militare Ordine Ospedaliero di San Giovanni di Gerusalemme di Rodi e di Malta), që ka marrëdhënie diplomatike me 104 shtete. Urdhri ka dy ndërtesa eksterritoriale në Romë jashtë juridiksionit të Italisë, ndërsa është urdhër fetar bamirës me qendër në Romë, i njohur edhe si subjekt i të drejtës ndërkombëtare. Urdhri njihet që nga viti 1099.

Ish-këshilltari i Ferid Aganit, Kastriot Bujupi (i njohur si ‘Cezari”) tash është ministër i Punëve të Jashtme të këtij Urdhri.

Ai ka lindur në Arllat më 7 tetor 1989. Ka diplomuar në shkenca kriminale dhe politika ushtarake. Para se të bëhej këshilltar i ish-ministrit të Shëndetësisë, Ferid Agani, kryetar i partisë islamike Partia e Drejtësisë (PD), ka qenë i angazhuar në Frontin Demokratik për Bashkim Kombëtar, si sekretar i përgjithshëm (2009). Më 2010 zgjidhet përfaqësues politik i Frontit për Bashkim kombëtar shqiptar.

Kastriot Bujupi, pavarësisht se i shërben një shteti tjetër, për Klan Kosova thotë se vazhdon të angazhohet që t’i ndihmojë Kosovës.

 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkodra viziton Hashim Thaçin dhe Kadri Veselin: Drejtësia dhe e vërteta do të fitojnë

Shkodra viziton Hashim Thaçin dhe Kadri Veselin: Drejtësia dhe e vërteta do të fitojnë

Haradinaj: Sot nuk humbi Albini, por populli i Kosovës

Haradinaj: Sot nuk humbi Albini, por populli i Kosovës

Presidenca për liberalizim vizash: Ekziston mbështetja deklarative nga shumica e vendeve të BE-së

Presidenca për liberalizim vizash: Ekziston mbështetja deklarative nga shumica e vendeve të BE-së

Ish-ministrja e Integrimeve Evropiane: VV-ja e ka mbajtur peng Kosovën për vizat që 6 vjet

Ish-ministrja e Integrimeve Evropiane: VV-ja e ka mbajtur peng Kosovën për vizat që 6 vjet

Hoxhaj i reagon ashpër BE-së pas Samitit në Bruksel

Hoxhaj i reagon ashpër BE-së pas Samitit në Bruksel

Berisha: Kurti t’i lë kopallat e kota por t’u kërkojë vartësve të marrin masa kundër rritjes së çmimeve

Berisha: Kurti t’i lë kopallat e kota por t’u kërkojë vartësve të marrin masa kundër rritjes së çmimeve

Pas dështimit të Trustit, kërkohet dorëheqja e Qeverisë Kurti

Pas dështimit të Trustit, kërkohet dorëheqja e Qeverisë Kurti

Mustafa reagon pas Samitit: Bllokuesi i vizave nuk është vetëm Macron, është edhe Vjosa Osmani

Mustafa reagon pas Samitit: Bllokuesi i vizave nuk është vetëm Macron, është edhe Vjosa Osmani

Ministrja Schwarz takohet me ambasadorët e shteteve anëtare të KE, kërkohet anëtarësimi i Kosovës në këtë institucion

Ministrja Schwarz takohet me ambasadorët e shteteve anëtare të KE, kërkohet anëtarësimi i Kosovës në këtë institucion

Profesori nga Luksemburgu u reagon shefave të BE’së që nuk bënë asgjë për Ballkanin e Kosovën

Profesori nga Luksemburgu u reagon shefave të BE’së që nuk bënë asgjë për Ballkanin e Kosovën

Nuk kalon projektligji për tërheqjen e Trustit

Nuk kalon projektligji për tërheqjen e Trustit

Kryeministri holandez shfaqet i zbutur për Kosovën: Ka progres për vizat…

Kryeministri holandez shfaqet i zbutur për Kosovën: Ka progres për vizat…

Gjukanoviq: Në Këshillin Evropian u diskutua për liberalizimin e vizave për Kosovën

Gjukanoviq: Në Këshillin Evropian u diskutua për liberalizimin e vizave për Kosovën

Vuçiq: Nuk kishte rezultate konkrete, Kosova nuk i mori vizat

Vuçiq: Nuk kishte rezultate konkrete, Kosova nuk i mori vizat

Kryeministri irlandez njofton për një takim të ngrohtë me presidenten Osmani në Bruksel

Kryeministri irlandez njofton për një takim të ngrohtë me presidenten Osmani në Bruksel

Rama në BE: Çmenduri dhe turp – kosovarët nën Jugosllavi lëviznin lirshëm, tash mbahen peng

Rama në BE: Çmenduri dhe turp – kosovarët nën Jugosllavi lëviznin lirshëm, tash mbahen peng