Kosova në mesin e shteteve me numrin më të madh të azlinatëve në BE

22.03.2015 15:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosova në mesin e shteteve me numrin më të madh të azlinatëve në BE

Numri i azilkërkuesve në shtetet anëtare të Bashkimit Evropian është rritur për 44 për qind më 2014, duke arritur kështu në 626,000 sosh.

Të dhënat për azilkërkuesit, të publikuara në një raport të lëshuar nga Eurostat, zyra statistikore e Bashkimit Evropian, tregojnë se 191,000 njerëz më shumë kanë aplikuar për azil në shtetet evropian më 2014 në krahasim me një vit më parë.

Refugjatët nga Siria kanë kryesuar këtë ranglistë, me 122,800 azilkërkues në krahasim me 50,000 më 2013. Më shumë se 70,000 sirianë kanë aplikuar për statusin e refugjatit vetëm në Gjermani e Suedi.

Emigrantët afganë zunë vendin e dytë si grupi i dytë më i madh me 41,300 azilkërkues që kanë aplikuar për mbrojtje në BE.

E Kosova zuri vendin e tretë, me 37,900, më shumë se gjysma e së cilëve aplikuan për azil në Hungari.

Në ndërkohë, BE-ja po planifikon masa për të ndaluar refugjatët në Mesdhe, raporton zeri.

Tani që vera po afron, një numër i madh i refugjatëve pritet të arrijë në Evropë nga deti, veçanërisht nga vendet e prekura nga konflikti në Lindje të Mesme dhe në Afrikë të Veriut.

Disa organizata për të drejtat e njeriut, përfshi OKB-në, Amnesty International dhe Human Rights Watch, kanë kritikuar shtetet e BE-së se kanë kufizuar numrin e pranimit të refugjatëve.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht