Kosova humb miliona euro investime, qeveria s’ishte në gjendje t’u ofronte pronën

21.03.2015 19:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosova humb miliona euro investime, qeveria s’ishte në gjendje t’u ofronte pronën

Për disa ditë Kosova ka humbur mundësinë t’i përfitonte miliona euro investime. Vitin e kaluar në vendin tonë ka qëndruar një delegacion i madh nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Përpos diskutimeve për bashkëpunimin në nivel politik, ata kanë shprehur gatishmërinë për të investuar në projekte afër 500 milionë eurosh, raporton KTV.

Burime të KTV-së në këtë takim kanë thënë se delegacioni i Emirateve u ka thënë drejtuesve shtetërorë të vendit se janë të gatshëm të investojnë, por se duan që të kenë punë vetëm me qeverinë dhe ajo t’u japë garanci për pronat ku do të investojnë dhe t’i mbrojë ata.

Mirëpo këto kërkesa pala kosovare nuk ka qenë e gatshme t’i marrë përsipër, duke u sugjeruar atyre që të konkurrojnë në procesin e privatizimit dhe të kërkojnë mbrojtje nga gjykatat, gjë e cila nuk u ka pëlqyer të interesuarve për investime, gjë e cila ndikoi në largimin e tyre.

Agron Demi nga Instituti GAP thotë se dështimi disa herë i projekteve të mëdha energjetike dhe i atyre të telekomunikacionit ka bërë që interesimi për investime të bie dukshëm.

Nga ana tjetër, drejtues të Drejtorisë për promovim të sektorit privat në Agjencinë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë thonë se po presin investime, duke u bazuar në përmbajtjen e planit ekonomik të hartuar nga Qeveria. Megjithatë, pranojnë se investitorëve më së shumti u intereson stabiliteti politik.

 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Si vendoset limiti për çmimin e naftës dhe sa do të gjobiten pompat që shesin më shtrenjtë?

Si vendoset limiti për çmimin e naftës dhe sa do të gjobiten pompat që shesin më shtrenjtë?

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun