Koreano-jugorët shpresa pas takimit të suksesshëm me Kim Jong Un

30.04.2018 19:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Koreano-jugorët shpresa pas takimit të suksesshëm me Kim Jong Un

Seuli është pushtuar nga optimizmi pas takimit historik mes udhëheqësit koreano-verior Kim Jong Un dhe Presidentit koreano-jugor Moon Jae-in. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Brian Padden njofton nga kryeqyteti koreano-jugor, duke sjellë reagime dhe pritshmëritë për të ardhmen.

Që nga hapi historik përtej kufirit, e para herë që një udhëheqës koreano-verior ka hyrë në territorin e Koresë së Jugut, tek momenti kur Kim Jong Un ftoi presidentin koreano-jugor Moon Jae-in të shkonin së bashku në Veri, tek bisedimet energjike që mbajtën dy udhëheqësit kokë më kokë për 30 minuta dhe deklarata e përbashkët ku angazhoheshin për një periudhë të re paqeje, takimi ndërkorean i nivelit të lartë, u ka dhënë shpresa për të ardhmen shumë banorëve në Seul.

“Isha shumë e gëzuar kur e pashë. Më ngjalli shpresën se bashkimi mund të vijë shumë shpejt”, thotë Lee Se-Jin.

Shumë prej atyre që ndoqën takimin, udhëheqësi koreano-verior iu duk si më i arsyeshëm dhe i hapur për ndryshim krahasuar me figurën autoritare që në të kaluarën ka kërcënuar të ndërmarrë goditje bërthamore kundër armiqve të tij.

“Ai kishte krijuar përshtypjen e të qenit autoritar si diktator, por la përshtypje pozitive si i guximshëm dhe i zgjuar”.

Në takim, Kim ra dakord që të përdundonte procesin e eliminimit të armëve bërthamore në Gadishullin Korean.

Koreja e Veriut ka pezulluar në mënyrë të njëanshme provat bërthamore dhe me raketa dhe zyrtarët në Seul thanë se Pheniani do të ftonte ekspertë ndërkombëtarë dhe gazetarë për të qenë të pranishëm në mbylljen e objektit ku kryhen provat bërthamore në maj.

Pas takimit të nivelit të lartë, miratimi për punën e presidentit Moon u rrit në mbi 70 për qind. Shumë votues konservatorë që nuk e mbështetën presidentin liberal tani e vlerësojnë për këmbënguljen e tij për angazhim diplomatik.

“Edhe pasi Moon Jae-in u bë president, si konservatore nuk kisha një mendim të favorshëm për të, por ai duket i sinqertë dhe i përgjegjshëm për atë që thotë dhe i bën të tjerët ta besojnë.”

Megjithatë deklarata për dhënien fund të programit bërthamor, është vetëm fillimi i procesit. Hapi i ardhshëm është takimi mes Presidentit amerikan Donald Trump dhe zotit Kim që pritet të mbahet para korrikut. Ndërsa administrata e Presidentit Trump e ka vlerësuar përparimin e deritanishëm, ajo do të shohë reduktim të pakthyeshëm në programin bërthamor të veriut, para se të bjerë dakord për uljen e sanksioneve ekonomike.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Informatat e fundit të Prokurorisë: Po e intervistojmë secilin, është zbrazur pothuajse një karikator

Informatat e fundit të Prokurorisë: Po e intervistojmë secilin, është zbrazur pothuajse një karikator

Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Zyra e BE-së në Kosovë dënon ashpër sulmin në Gllogjan

Zyra e BE-së në Kosovë dënon ashpër sulmin në Gllogjan

Kurti, ushtarëve të FSK-së: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Kurti, ushtarëve të FSK-së: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Guvernatori Mehmeti: Rritja ekonomike gati 10%, remitencat deri në 15% më shumë

Guvernatori Mehmeti: Rritja ekonomike gati 10%, remitencat deri në 15% më shumë

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi