Kina është e gatshme të bashkëpunojë me komunitetin ndërkombëtar për të demonstruar frymën e re olimpike ‘më shumë unitet’

22.10.2021 16:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kina është e gatshme të bashkëpunojë me komunitetin ndërkombëtar për të demonstruar frymën e re olimpike ‘më shumë unitet’

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kinës Wang Wenbin tha në një konferencë shtypi të enjten se sportistët nga e gjithë bota janë të mirëpritur për të treguar forcën tërheqëse të sporteve të akullit e borës në skenën e Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit.

Ditët e fundit u mbajt me sukses në kryeqytetin e Greqisë, Athinë, ceremonia e dorëzimit të flakës për Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit 2022. Më 20 tetor, flaka mbërriti në Pekin dhe pala kineze mbajti një ceremoni madhështore mirëseardhjeje.

Wang Wenbin tha se flaka e Lojërave Olimpike Dimërore mbërriti në Pekin, dhe flaka që mbart shpirtin olimpik do të transmetohet edhe një herë brenda dhe jashtë Murit të Madh, duke ndezur dritën e paqes dhe miqësisë në tokën kineze. Kina ka bërë dhe do të vazhdojë të bëjë përgatitje të plotë për të gjitha aspektet e Olimpiadës Dimërore të Pekinit.

Sipas zëdhënësit, në vitin 2008 Pekini organizoi një olimpiadë verore të mrekullueshme. Në shkurt të vitit të ardhshëm, pishtari i Lojërave Olimpike Dimërore do të ndizet në Pekin, dhe Pekini gjithashtu do të bëhet qyteti i parë në botë që organizon si olimpiadën verore, ashtu edhe dimërore, duke dhënë kontribut të ri lidhur me promovimin e shpirtit olimpik dhe të lëvizjes olimpike.

“Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit janë një ngjarje madhështore për të gjitha vendet e botës dhe një skenë për konkurrencën e ndershme të sportistëve globalë. Kina është e gatshme të bashkëpunojë me komunitetin ndërkombëtar për të demonstruar frymën e re olimpike ‘më shumë unitet’. Ne kemi besim të plotë për t’i dhënë botës një olimpiadë të thjeshtë, të sigurt dhe emocionuese. Mirëpresim sportistët nga e gjithë bota për të treguar forcën tërheqëse të sporteve të akullit e borës në skenën e Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit,” u shpreh Wang.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Florian Marku i pandalshëm, e mund Luisetton

Florian Marku i pandalshëm, e mund Luisetton

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë

Liverpooli i shkon West Hamit në formë, formacionet zyrtare

Liverpooli i shkon West Hamit në formë, formacionet zyrtare

Ish-ambasadori britanik O’Connell me fëmijët e tij shpalosin flamurin e Kosovës në një ndeshje të ragbit

Ish-ambasadori britanik O’Connell me fëmijët e tij shpalosin flamurin e Kosovës në një ndeshje të ragbit

Gabon sërish Atletico Madrid, nuk arrin më shumë se një barazim ndaj Levantes

Gabon sërish Atletico Madrid, nuk arrin më shumë se një barazim ndaj Levantes

CMG-ja përuron Kanalin Olimpik, kanali i parë sportiv televiziv satelitor 4K Ultra HD në botë 24/7

CMG-ja përuron Kanalin Olimpik, kanali i parë sportiv televiziv satelitor 4K Ultra HD në botë 24/7

Sportistët kosovarë për herë të tretë nuk lejohen të hynë në Serbi

Sportistët kosovarë për herë të tretë nuk lejohen të hynë në Serbi

Zyra Ndërlidhëse e Greqisë në Prishtinë: Karateistët pa viza Schengen s’u lejuan të hyjnë në Greqi, ata me viza po

Zyra Ndërlidhëse e Greqisë në Prishtinë: Karateistët pa viza Schengen s’u lejuan të hyjnë në Greqi, ata me viza po

Kina është e gatshme të bashkëpunojë me komunitetin ndërkombëtar për të demonstruar frymën e re olimpike ‘më shumë unitet’

Kina është e gatshme të bashkëpunojë me komunitetin ndërkombëtar për të demonstruar frymën e re olimpike ‘më shumë unitet’

Flaka Olimpike mbërrin në Kinë për Lojërat Dimërore të Pekinit 2022

Flaka Olimpike mbërrin në Kinë për Lojërat Dimërore të Pekinit 2022

Super çikat e Kosovës i mposhtin austriaket me rezultat 3:0

Super çikat e Kosovës i mposhtin austriaket me rezultat 3:0