Kina do të lëshojë këtë vit satelitin e parë të eksplorimit diellor

04.10.2021 17:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kina do të lëshojë këtë vit satelitin e parë të eksplorimit diellor

Kina planifikon të nisë këtë vit satelitin e saj të parë të eksplorimit diellor, me një model të pajisjes së re të shfaqur në Ekspozitën e 13-të Ndërkombëtare të Aviacionit dhe Hapësirës Ndërkombëtare të Kinës, sipas zhvilluesit të satelitit.

Kina do të hyjë në një epokë të re të eksplorimit diellor me lëshimin e satelitit, njoftoi Akademia e Shangait për Teknologjinë e Fluturimit Hapësinor (SAST) nën Korporatën e Shkencës dhe Teknologjisë të Hapësirës Ajrore të Kinës, citon “Xinhua”.

Sipas SAST, ngarkesa kryesore në satelit do të jetë spektrometri i imazhit diellor Hα, i cili do të mbledhë imazhe të Diellit në spektrin Hα dhe do të ndihmojë studiuesit të vëzhgojnë ndryshimet në Diell gjatë ndezjeve diellore, të tilla si ndryshimet në temperaturën dhe shpejtësinë e tij atmosferike.

Kina ka krijuar një rrjet monitorimi diellor me bazë tokësore dhe ka arritje në fusha kërkimore të tilla si spektri diellor dhe fushat magnetike diellore, por ende nuk ka kryer eksplorime diellore të bazuara në hapësirë.

Ekspertët shpresojnë se eksplorimi diellor i bazuar në hapësirë do të çojë përpara kërkimin bazë të Kinës mbi Diellin, do të nxisë zhvillimin e industrive përkatëse të teknologjisë së lartë dhe do të kontribuojë në kërkimet ndërkombëtare të fizikës diellore.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Pekin 2022/ Nis dëbora artificiale në Yangqing

Pekin 2022/ Nis dëbora artificiale në Yangqing

Ekuipazhi i anijes kozmike “Shenzhou-13” kryen me sukses misionin e parë jashtë stacionit hapësinor

Ekuipazhi i anijes kozmike “Shenzhou-13” kryen me sukses misionin e parë jashtë stacionit hapësinor

Urat tërheqin turistë në krahinën malore Guizhou të Kinës

Urat tërheqin turistë në krahinën malore Guizhou të Kinës

Porti kufitar Xinjiang trajton 4900 trena mallrash Kinë-Evropë

Porti kufitar Xinjiang trajton 4900 trena mallrash Kinë-Evropë

Fillon funksionimin mega hidrocentrali i Kinës në lartësi të madhe

Fillon funksionimin mega hidrocentrali i Kinës në lartësi të madhe

Revolucioni i 1911-s i hapi rrugë ndryshimeve të thella

Revolucioni i 1911-s i hapi rrugë ndryshimeve të thella

CMG-ja: Kina jep kontribut për mbrojtjen e biodiversitetit në botë

CMG-ja: Kina jep kontribut për mbrojtjen e biodiversitetit në botë

Carrie Lam: Hong-Kongu vijon  me ritme të larta zhvillimi

Carrie Lam: Hong-Kongu vijon me ritme të larta zhvillimi

Kina do të lëshojë këtë vit satelitin e parë të eksplorimit diellor

Kina do të lëshojë këtë vit satelitin e parë të eksplorimit diellor

Zhvillohet Forumi “Zhongguancun” për vitin 2021

Zhvillohet Forumi “Zhongguancun” për vitin 2021

MPJ: Kina ka dhënë 1.2 miliardë doza vaksinash ose lëndë të para për më shumë se 100 vende e organizata ndërkombëtare

MPJ: Kina ka dhënë 1.2 miliardë doza vaksinash ose lëndë të para për më shumë se 100 vende e organizata ndërkombëtare

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

8 sjelljet e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë

8 sjelljet e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë

VIDEO/ Çifti bie nga ballkoni i katit të dytë ndërsa po ziheshin

VIDEO/ Çifti bie nga ballkoni i katit të dytë ndërsa po ziheshin