Këto janë 10 kërkesat e serbëve pas takimit të sotëm në Graçanicë

18.03.2015 18:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Këto janë 10 kërkesat e serbëve pas takimit të sotëm në Graçanicë

Në mbledhjen e parë të Kuvendeve komunale më shumicë serbe që është mbajtur sot në Graçanicë janë dalë edhe dhjetë konkluzione.
Në mbledhjen ku ka marrë pjesë edhe drejtori i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Marko Gjuriq kanë kërkuar përfaqësim të serbëve jo vetëm në komunat me shumicë serbe por edhe në ato ku komuniteti serb është pakicë.

Dhjetë konkluzionet e dala nga kjo mbledhje:

1.Populli serb i Kosovës kërkon respektimin e dispozitave kushtetuese dhe ligjore lidhur me përfaqësimin e serbëve në institucionet dhe ndërmarrjet publike në të gjitha nivelet, si edhe me përfaqësimin e serbëve në komunat në të cilat serbët nuk janë në shumicë.

2.Serbët nga Kosova po insistojnë mbi parimin se përfaqësimi i tyre në institucionet në të gjitha nivelet dhe përzgjedhja e personelit serb është nën kompetencën ekskluzive të përfaqësuesve politikë të përzgjedhur serbë;

3.Kërkojmë mbrojtjen e plotë të pronës dhe të drejtave të Kishës ortodokse serbe;

4.Kërkojmë që miratimi i propozimeve të reja legjislative mbi çështjet e rëndësishme për komunitetin serb të bëhet vetëm me aprovimin e përfaqësuesve politikë të përzgjedhur serbë;

5.Prioriteti në punën e të gjithë përfaqësuesve serbë në institucionet publike në të gjitha nivelet duhet të jetë krijimi i kushteve gjithëpërfshirëse për rikthimin e të dëbuarve, si edhe sqarimi i fatit të të rrëmbyerve dhe të zhdukurve dhe ndjekja penale të atyre që janë përgjegjës për krimet e kryera nga viti 1998;

6.Komuniteti serb kërkon ndalimin e privatizimit të pronës shtetërore, shoqërore dhe bashkëpunuese dhe hetimin e keqpërdorimeve në procesin e privatizimit të mëparshëm;

7.Është e nevojshme të zbatohet regjistrimi i përgjithshëm në komunat më shumicë serbe si një parakusht për sigurimin e buxheteve reale të pushteteve lokale;

8.Kërkojmë përfaqësimin adekuat të serbëve në sistemin e drejtësisë, emërimin e noterëve, gjyqtarëve, prokurorëve dhe punëtorëve administrativë në gjyqësorin, njohjen e licencave të Odës së Avokatëve të Serbisë dhe kërkojmë lirimin e menjëhershëm të të burgosurve politikë dhe ndalimin e procedurave me motivin politik;

9.Është e nevojshme një mbrojtje e vërtetë të gjuhës serbe, identitetit, kulturës, trashëgimisë kulturore dhe të drejtës së informimit, me përmirësimin e rregullores në këto fusha;

10.Komuniteti serb merr vendim për aktivitetin unik politik, mbrojtjen e të drejtave dhe realizimin e interesit të popullit serb përmes formimit të Bashkësisë së komunave serbe të fortë dhe kërkon që t’i dërgohet projekt-statuti i harmonizuar të BKS-së mbledhjes së përbashkët të kuvendeve komunale.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht