Juncker: Ushtria e përbashkët e BE-së, dërgon sinjal te Rusia

08.03.2015 20:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Juncker: Ushtria e përbashkët e BE-së, dërgon sinjal te Rusia

Bashkimit Evropain i duhet ushtria e tij për tu ballafaquar me Rusinë dhe me kërcënimet e tjera, ka thënë presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker.

Duke argumentuar se NATO-ja nuk mjafton, meqë të gjithë anëtarët e aleancës mbrojtëse transatlantike nuk janë në BE, Juncker tha se ushtria e përbashkët e BE-së, po ashtu, do të dërgonte sinjale të rëndësishme në gjithë botën.

“Ushtria e përbashkët e BE-së do t’i tregonte botës se kurrë më nuk do të ketë luftë ndërmjet vendeve të BE-së”, i tha Juncker gazetës gjermane, Welt am Sontag, dhe ka shtuar se “një ushtri e tillë, po ashtu, do të ndihmonte për formimin e politikave të përbashkëta të jashtme dhe të sigurisë dhe do të mundësonte që Evropa të marrë përgjegjësi në gjithë botën”.

Mëtutje, ai ka theksuar se “ushtria e përbashkët evropiane do të dërgonte mesazh të qartë te Rusia, se ne jemi seriozë në mbrojtjen e vlerave tona evropiane”.

Siç raporton agjencia Reuters, Britania së bashku me Francën, që janë ndër forcat kryesore ushtarake në NATO, kanë qenë të kujdesshme në mbështetjen më të fuqishme të rolit ushtarak të BE-së, për shkak të shqetësimeve se kjo mund ta dëmtoj NATO-n. /rel/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?

Çka duhet të bëni nëse ju del gjumi para alarmit?

Çka duhet të bëni nëse ju del gjumi para alarmit?

Humbjet e mëdha në radhët e forcave ajrore, Putin “heq qafe” gjeneralin

Humbjet e mëdha në radhët e forcave ajrore, Putin “heq qafe” gjeneralin

Boris Johnson: Do të ishte një katastrofë nëse Putini do të fitonte luftën

Boris Johnson: Do të ishte një katastrofë nëse Putini do të fitonte luftën

Zelensky viziton Odesën, vijën e parë të frontit me Rusinë

Zelensky viziton Odesën, vijën e parë të frontit me Rusinë