Ja si do të dukej Wireless-i nëse do të mund ta shihnim (Foto)

22.03.2015 12:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja si do të dukej Wireless-i nëse do të mund ta shihnim (Foto)

Interneti Wireless (pa tela), fuqia e jashtëzakonshme që asnjëri nga ne nuk mund ta shohë, por që ka një rëndësi të madhe në vënien e kontaktit mes njerëzve dhe të dhënave.

Por çfarë nëse do të mund ta shihnit Wireless-in? Si do të dukej saktësisht?

Artisti Nickolay Lamn dëshironte të zbulonte këtë përgjigje, dhe ia kishte arritur me ndihmën e disa astrobiologjistëve. Ata kriuan një numër fotografishë ku treguan se si do të dukej Wi-Fi nëse syri i njeriut do të mund ta perceptontë atë.

Wi-Fi sinjalet janë fusha të energjive të cilat janë të përcjellura në mënyrë valore. Valët e Wi-Fi kanë një gjatësi dhe distancë të saktë mes vete si dhe udhëtojnë me të njëjtën shpejtësi, transmeton Indeksonline.

Fotografitë më poshtë shfaqin imazhe madhështore të sinjaleve dhe fushave të mbuluara nga Wireless-i. Ngjyrat e ndryshme te sinjaleve të interenetit tregojnë ndarjen e nën-kanaleve të ndryshme transmetuese. /Indeksonline/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?

Çka duhet të bëni nëse ju del gjumi para alarmit?

Çka duhet të bëni nëse ju del gjumi para alarmit?

Humbjet e mëdha në radhët e forcave ajrore, Putin “heq qafe” gjeneralin

Humbjet e mëdha në radhët e forcave ajrore, Putin “heq qafe” gjeneralin

Boris Johnson: Do të ishte një katastrofë nëse Putini do të fitonte luftën

Boris Johnson: Do të ishte një katastrofë nëse Putini do të fitonte luftën