Ivanoviq nga burgu: Meqë shqiptarët janë të përçarë, bashkohuni ju serbë

18.03.2015 14:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ivanoviq nga burgu: Meqë shqiptarët janë të përçarë, bashkohuni ju serbë

Lider i Iniciativës qytetare SDP Oliver Ivanoviq ka deklaruar se serbët në Kosovë duhet të jenë të bashkuar.

Ivanoviq në një deklaratë për tanjugun ka vlerësuar se situata aktuale politike te shqiptarët është e vështirë dhe shumë problematike dhe se përçarja total e shqiptarëve mund të shkaktojë edhe pengesa në kuptimin politik.

“Në këtë situatë, sikur dhe në çdo situatë tjetër, serbët duhet të jenë unikë”, ka porositur ai përmes avokatit të vet,.

Ai ka vlerësuar se situata ekonomike te shqiptarët nuk po përmirësohet, se qeveria aktuale nuk ka program ekonomik por vetëm një grumbull frazash, se shqiptarët vetëm flasin për njohje të reja e askush nuk jep zgjidhje për situatën e rrezikshme ekonomike e cila mund të rezultojë me trazira sociale”.

Ai ka shfaqur frikën se pakënaqësia e shqiptarëve mund të kthehet kundër serbëve.

Ivanoviq është shprehur edhe kundër formimit të ushtrisë së Kosovës duke e “qarë” hallin e buxhetit të vogël të Kosovës.
Oliver Ivanoviq gjendet në burg si i dyshimtë për krime lufte ndaj shqiptarëve në vitin 1999 dhe 2000.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nuk kalon projektligji për tërheqjen e Trustit

Nuk kalon projektligji për tërheqjen e Trustit

Kryeministri holandez shfaqet i zbutur për Kosovën: Ka progres për vizat…

Kryeministri holandez shfaqet i zbutur për Kosovën: Ka progres për vizat…

Gjukanoviq: Në Këshillin Evropian u diskutua për liberalizimin e vizave për Kosovën

Gjukanoviq: Në Këshillin Evropian u diskutua për liberalizimin e vizave për Kosovën

Vuçiq: Nuk kishte rezultate konkrete, Kosova nuk i mori vizat

Vuçiq: Nuk kishte rezultate konkrete, Kosova nuk i mori vizat

Kryeministri irlandez njofton për një takim të ngrohtë me presidenten Osmani në Bruksel

Kryeministri irlandez njofton për një takim të ngrohtë me presidenten Osmani në Bruksel

Rama në BE: Çmenduri dhe turp – kosovarët nën Jugosllavi lëviznin lirshëm, tash mbahen peng

Rama në BE: Çmenduri dhe turp – kosovarët nën Jugosllavi lëviznin lirshëm, tash mbahen peng

Osmani: Patëm mbështetje me deklarata për liberalizimin e vizave

Osmani: Patëm mbështetje me deklarata për liberalizimin e vizave

Përfundon Samiti, shkrepet edhe fotografia e përbashkët e liderëve

Përfundon Samiti, shkrepet edhe fotografia e përbashkët e liderëve

Gjendet pa shenja jete një 19-vjeçar në Rahovec

Gjendet pa shenja jete një 19-vjeçar në Rahovec

“Premtime të pa mbajtura”, Rama ironi nga Brukseli: Ne shqiptarët s’jemi aq të mirë sa të dorëzohemi bukur

“Premtime të pa mbajtura”, Rama ironi nga Brukseli: Ne shqiptarët s’jemi aq të mirë sa të dorëzohemi bukur

Krasniqi: Deputetët duhet të votojnë në interes të qytetarëve e mos të frikësohen e shantazhohen nga kryeministri

Krasniqi: Deputetët duhet të votojnë në interes të qytetarëve e mos të frikësohen e shantazhohen nga kryeministri

Murati kundër tërheqjen së Trustit, përmend shtesat për fëmijë

Murati kundër tërheqjen së Trustit, përmend shtesat për fëmijë

Tahiri, Kurtit: Jeni mashtrues, Trusti s’iu nevojitet milionerëve por sektorit privat

Tahiri, Kurtit: Jeni mashtrues, Trusti s’iu nevojitet milionerëve por sektorit privat

Osmani shefave të BE-së : Unë jam e vetmja në tryezë që duhet të marr vizë, hiqni vizat

Osmani shefave të BE-së : Unë jam e vetmja në tryezë që duhet të marr vizë, hiqni vizat

Kurti: Qeveria nuk e mbështet tërheqjen e Trustit, po krijohet panik nga ata që e kanë rrënuar vendin

Kurti: Qeveria nuk e mbështet tërheqjen e Trustit, po krijohet panik nga ata që e kanë rrënuar vendin

Presidentja Osmani takohet me kancelarin Scholz, e falënderon në emër të popullit të Kosovës

Presidentja Osmani takohet me kancelarin Scholz, e falënderon në emër të popullit të Kosovës