ISIS, fëmija që vret “spiunin” e Mosadit është francez (Video)

11.03.2015 17:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
ISIS, fëmija që vret “spiunin” e Mosadit është francez (Video)

Të dy të rinj. Autori dhe viktima në videon e fundit të ISIS-it, kanë pak vite diferencë, por të dy janë bërë instrument propagande për ekzekutimet e bëra nga Shteti Islamik.

I pari është një fëmijë, duket 10-12 vjeç, i cili me fytyrë të zbuluar drejton një pistoletë dhe shënjestron të dytin. I gjunjëzuar mbi barin e një kodre, me veshjen ngjyrë portokalli të të burgosurve, është Muhamed Said Ismail Musallam, 19 vjeç, i cili akuzohet nga xhihadistët se është një spiun i Mosadit (Shërbimi Sekret Inteligjent Izraelit).

Ekzekutuesi-fëmijë i qëllon në fillim përballë, pastaj në trup dhe sapo bie në tokë, i jep goditjen përfundimtare.

Muhamed Musallam nuk kishte asnjë lidhje me Izraelin, ka pohuar Ministri i Mbrojtjes Moshe Yaalon, i cili përjashtoi që i riu palestinez të ketë pasur ndonjëherë kontakte me Mosadin apo me çdo shërbim tjetër të sigurisë së Izraelit.

Në video, në krah të të dyve, duket edhe një më i rritur, i cili në frëngjisht lëshon kërcënime ndaj hebrenjve në Izrael.

Ndërkohë, autoritetet franceze kanë konfirmuar se, si fëmija, ashtu edhe i rrituri në krah të tij janë identifikuar dhe se janë me kombësi franceze.

Përgjegjësi që ka lidhje të ngushta me shërbimet e inteligjencës, pohon se që të dy janë identifikuar. Po hetohet mbi lidhje të mundshme familjare të Mohamed Merah, përgjegjësi i atentateve kundër një shkolle hebraike dhe disa ushtarakëve në vitin 2012 në jug të Francës.

Sipas investiguesve, i rrituri që duket në video në krah të fëmijës, duket se është vëllai i madh i Merah.

Video është përpunuar me efekte speciale të sofistikuara, ai ato që tregonin vdekjen makabre të pilotit jordanez të djegur të gjallë në një kafaz. Mesazhi i xhihadistit përmban edhe emra të tjerë spiunësh të mundshëm të shërbimeve izraelite.

/gazeta-shqip.com/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?

Çka duhet të bëni nëse ju del gjumi para alarmit?

Çka duhet të bëni nëse ju del gjumi para alarmit?

Humbjet e mëdha në radhët e forcave ajrore, Putin “heq qafe” gjeneralin

Humbjet e mëdha në radhët e forcave ajrore, Putin “heq qafe” gjeneralin

Boris Johnson: Do të ishte një katastrofë nëse Putini do të fitonte luftën

Boris Johnson: Do të ishte një katastrofë nëse Putini do të fitonte luftën

Zelensky viziton Odesën, vijën e parë të frontit me Rusinë

Zelensky viziton Odesën, vijën e parë të frontit me Rusinë